reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

2019 Suzuki Katana

Efsane kılıç 40 yıl sonra geri döndü; 2019 Suzuki Katana [Video]

Konsept formunun ardından nihayet seri üretime taşınan 2019 Suzuki Katana, tasarım karakteriyle fark yaratacak bir motosiklet olacak.

Advertisement

Otomobil dünyası için nabzın Paris’te attığı şu günlerde, farklı bir rotada bambaşka bir dünyanın önemli etkinliklerinden birisi gerçekleştiriliyor. Almanya’nın Köln kentinde kapılarını açan INTERMOT Motosiklet Fuarı, iki tekerlekli dünyanın temsilcilerini meraklılarıyla buluşturmakta. Hemen her üretinin boy gösterdiği fuarın en büyük sürprizlerinden birisi için yönümüzü Suzuki standına çevirmemiz gerekiyor. Japon üreticinin ilk kez 1979 yılında hayata geçirdiği “Katana” ismi aradan geçen uzun yılların ardından 2019 model yılıyla birlikte tekrar asfalta dönmenin mutluluğunu yaşatıyor. GSX1100S Katana adıyla hafızalarımızda yer edinecek olan modeli, standart yarış motosiklerinden ayırmak adına nefis bir iş çıkartan Suzuki, adını aldığı kılıcın felsefesini de en iyi şekilde modelinde yansıtmaya çalışmış. Temel altyapı olarak GSX-R1000’in geliştirilmiş bir versiyonu olarak da nitelendirebileceğimiz Katana, hafif alaşım alüminyum şasi üzerine inşa edilecek.

Teknik detaylar

Katana’nın tasarımının yanında üretim kalitesinin ve işçiliğinin de en üst noktalarından birisini temsil ettiğini söyleyen Suzuki, kullanıcıların bunu hissetmesi konusunda çok özel noktalardam faydalanıyor. Son dönemlerin popüler akımlarından birisi olan neo retro tasarım izlerinin görüldüğü motosiklette, yer verilen net çizgilerin kılıç darbesini hissettirmek üzere şekillenmiş olması kullanıcıyla bir bütünlük sağlanması adına hoş bir detay olarak karşımızda duruyor. Ön bölümde kullanılan çift kademeli LED farlar ve dijital gösterge paneli ise, bu köklü çizginin güncel parçalarla birleştiği önemli noktalar arasında. İlk kez geçtiğimiz yıl konsept formunda gördüğümüz motosikletin seri üretime hazır versiyonunda klasik Katana logosunun çok güzel bir şekilde işlenmiş olduğu da gözden kaçmıyor.


Motosikletin sınırlı olarak paylaşılan teknik değerlerine baktığımızda 1000cc’lik makinenin 150 beygir güç ürettiğini görebiliyoruz. Bu güç toplam ağırlığı 215 kilogram olan motosikleti ivmelendirmek konusunda hiç sorun yaşatmayacak da diyebiliriz. 6 ileri değerli şanzıman ile sunulacak olan Suzuki Katana’da; Brembo disk frenler, Bosch imzalı ABS ve üç modlu çekiş kontrolü gibi önemli desteklerin var olduğunu da ayrı bir parantezde belirtmeden geçmeyelim. Pek çok yerinde paslanmak çelik malzemenin kullanıldığı motosikletin 0-100 ve maksimum sürat gibi rakamları henüz açıklanmış değil. Bildiğimiz tek şey ise satışların 2019 bahar döneminde başlayacak olması. Siz de Katana ile ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.