reklamı kapat

POPÜLER

Efsane küllerinden doğuyor: Jaguar E-Type “Reborn”

Jaguar-Land Rover’ın resmi restorasyon departmanı Land Rover Classic’in ardından E-Type projesiyle meraklılarının karşısına çıkıyor.

Şubat ayı içerisinde 1970 ile 1996 yılları arasında üretilmiş Land Rover modelleri üzerinde yaptığı restorasyon projesiyle karşımıza çıkan Reborn departmanının bu seferki hediyesi Jaguar’ın efsane modeli E-Type oldu. Enzo Ferrari’nin “Şu ana kadar gördüğüm en güzel otomobil” şeklinde tanımladığı döneminin en önemli otomobillerinden olan E-Type restorasyon projesini ilk aşamada 10 modelle sınırlayacağını açıklayan ekip hayata geçirdiği restore edilmiş E-Type modellerini Nisan ayı içerisinde düzenlenecek olan Tekno Klasik fuarında meraklılarıyla buluşturmaya hazırlanıyor.


Restorasyon projesine dahil edilen E-Type’ların 1961 ile 1968 yılları arasında üretilen Seri 1′den seçildiğini açıklayan Reborn ekibi ilk olarak gövde ve altyapı bazındaki sorunları çözerek başlıyor. Şasideki çürüme veya deformasyonların giderilmesinin ardından motor ve mekanik düzeltmeleri yapan ekip restore edilen modelin gerek iç gerekse dış hatlarıyla kullanıcılara sunulduğu dönemki tüm detayları özenle hayata geçiriyor. Program kapsamında hayata geçirilen ilk E-Type’ın görsellerini de paylaşmayı ihmal etmeyen ekip, modelin proje öncesinde yaklaşık 125.000 kilometrede olduğunu da belirtiyor. Jaguar-Land Rover ortaklığında resmi olarak geliştirilen E-Type modellerine sahip olmak isteyenleri sahip olunan donanım ve özelliklere göre değişmekle birlikte en az 285.000 sterlinlik fiyatı gözden çıkarması gerekiyor. E-Type Seri 1’de üretim hayatı boyunca 3.8 ve 4.2 litrelik motorlar kullanılmıştı. Seri bu motorlarla yaklaşık 270 beygir güce, 384 Nm torka ve 246 km/s maksimum sürat değerlerine sahipti. Jaguar geçtiğimiz kasım ayında da D-Type modelinin yol versiyonu olarak bilinen XKSS‘i tekrar üreterek kullanıcıların karşısına çıkmıştı.