reklamı kapat

POPÜLER

Lunaparktan piste; dünyanın en hızlı çarpışan arabasının hız rekoruna ortak olun [Video]

Lunaparkların ve meraklılarının vazgeçilmez oyuncaklarından olan çarpışan arabanın bir gün dünya hız rekoru kırabileceğini kim tahmin edebilirdi?

Dünyanın “en”leri arasında şüphesiz pek çok ilginç rekor var. “En hızlı” kategorisine baktığımız zaman uçaklar, jetler, otomobiller, motosikletler gibi pek çok ayrı kategoride örnekler görebiliriz. Youtube üzerinden yaptığı yayınlarla milyonlarca kullanıcı tarafından takip edilen Colin Furze‘nin hayata geçirdiği son proje “En hızlılar” kategorisinde akıllara gelmeyecek bir üyenin aileye dahil olmasına vesile oluyor. Bu alana dahil olan aracımızsa lunaparkta büyük küçük hemen herkesin ilgi duyduğu oyuncaklar olan çarpışan araba!


Projeyi hayata geçirmek için 60‘lı yıllarda kullanılan bir çarpışan arabayı neredeyse hurda durumundan tekrar hayata döndüren ekip, arabaya Honda’nın toplamda 100 beygir güç üreten 600cc hacimli motosiklet motorunu dahil etmeyi başarmış. İşe ilk olarak arabanın gövdesini eski haline getirerek başlayan ekip bu sürecin ardından gerçekten ciddi mühendislik bilgisi isteyen motorun entegre edilme işlemini de başarıyla tamamlamış. Bu sorunun da ortadan kalkmasının ardından 100 beygirlik çarpışan arabasına atlayan Furze eriştiği 160 km/s‘lik maksimum sürat değeriyle Guinness Rekorlar kitabına girmeyi başarmış. Sözü fazla uzatmadan sizleri oldukça keyifli anların yaşandığı rekorun videosuyla baş başa bırakalım. *Videoya haberin ana görseli üzerinden ulaşabilirsiniz.