reklamı kapat

POPÜLER

110 yaşındaki Skoda, nefes kesen işçilikle restore edildi

13 Kasım 2018

Döneminin spor otomobil felsefesini yansıtan Skoda BSC, hayati parçalarının tamamen yenilenmesinin ardından meraklıları için müzedeki yerini aldı.

Dünyanın en köklü otomobil üreticilerinden birisi olan Skoda’nın çıkış noktasında bisiklet gibi oldukça farklı bir alanın varlığı her zaman ilgi çekici noktalardan birisi olmuştur. Bugün hala bu genetiklerine sadık kalarak bisiklet satışlarına devam eden markanın 122 yıllık tarihçesinden önemli başarılar elde ettiğini de görebiliriz. İlk dönemlerinde kurucularının adları olan Laurin & Klement adıyla otomobillerini üreten Skoda, kendi çatısı altında restorasyon işlemleri gerçekleştiren sayılı üreticiler arasında yer alıyor. Son dönemde Jaguar-Land Rover ikilisinin projeleriyle gündeme gelen bu projeler arasına, 1908 model yıllı BSC‘yi de almanın zamanı geldi. Yaklaşık iki yıllık enfes bir çalışmanın ardından ilk günkü kondisyonuna döndürülen otomobil, her noktasından bakmaktan keyif alacağınız halde.


Her noktasında özen

Otomobili 2016 yılında bir hayli yıpranmış halde bulan Skoda, restorasyon süreci için özel bir ekip toplayarak işe başlamayı tercih etmiş. Döneminin sportif otomobillerinden birisi olarak lanse edilen BSC’de toplamda 12 beygirlik güç üreten 1,4 litrelik çift silindirli bir motor görev yapıyor. Bu motoru da ilk günkü kondisyonuna çevirmek konusunda bir hayli yoğun mesai harcandığını da belirtmeden geçmeyelim. Şasi ve şanzıman gibi hayati parçalarının da tamamı yenilenen BSC’den toplamda sadece 12 adet üretilmiş olması da, değerine değer katan noktalardan bir tanesi. Otomobil meraklıları için Skoda müzesindeki yerine alınan BSC’yi 3 dolarlık ücret karşılığında görmek mümkün.