reklamı kapat

POPÜLER

Otomobil tutkunlarının ruhuna işleyecek proje; Le Mans efsanesi Jaguar D-Type yeniden üretiliyor! [Video]

Jaguar-Land Rover Classic ekibi tarafından üretilecek olan D-Type, tüm parçalarıyla bizleri 50’lili yılların derinliklerine götürüyor.

Jaguar’a özel ilgisi olan meraklılarının kolaylıkla hatırlayacağı üzere, birçok marka için çıkış noktası niteliği taşıyan İkinci Dünya Savaşı dönem, İngiliz üreticinin en başarılı yıllarını içerisine alır. Ö dönem pist dışında Mark 1 ile premium geleneğini devam ettiren Jag, damalı bayrağın ilk görme mücadelesinin yaşandığı pist içerisinde ise en şaşalı günlerini yaşamaktadır. XK120 ile elde ettiği başarıyı devam ettirmek için rotasını D-Type’a çeviren şirket, büyük sükse yapan bu modelle 1955, 1956 ve 1957 yıllarında üst üste üç kez dünyanın en prestijli ve zor yarışında ipi göğüsler. Böylesine başarılı bir mirasa sahip olan modelini 62 yıl sonra sınırlı üretime geçirmeye karar veren Jaguar, bizlere uzun bir süre giymediğimiz bir ceketin ceketin cebinde unutulmuş beş liranın verdiği masumane mutluluğu yaşatıyor. Toplamda 25 adet üretilmesi planlanan yeni D-Type’ların montaj süreciyse başladı.

Fiyatı henüz belli değil

Sıkı LOG takipçilerinin hatırlayacağı üzere Jaguar’ın bu projelerine aslında çok da yabancı sayılmayız. Geride bıraktığımız süreçte Reborn projesi kapsamında E-Type’ı hem normal hem de elektrikli versiyonlarla üreten marka, D-Type’ın yol versiyonu olarak da bilinen XKSS’i de sınırlı üretim adediyle tekrar asfalta çıkartmıştı. Jaguar-Land Rover Classic ekibi tarafından gerçekleştirilecek üretim sürecinde 3.0 litrelik motor seçeneğinden başlayarak tüm parçaları 1956 yılıyla aynı olacak olan modellerin satış fiyatıyla ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor. Bildiğimiz tek şey ise 2016 yılında düzenlenen bir açık artırmada 1955 model bir D-Type’ın 19,8 milyon dolarlık korkutucu bir rakamla alıcı bulduğu.

Video