reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar’ın geleceği elektrikten geçiyor

Jaguar o eski şaşalı günlerine dönmenin yollarını arıyor. Peki Jaguar için o günlere erişmenin yollarından biri elektrik olabilir mi?

Jaguar, dünyanın en köklü otomobil üreticilerinden bir tanesi. Lakin bir süredir o eski şaşalı günlerinden uzaklar. Marka yöneticileri Jaguar’ı tekrar eski zamanlardaki başarısına kavuşturmak adına çalışmalar ve ortaklıklar geliştirmeye devam ediyor. 13 Eylül 2016’da 2. yaşını kutlayacak olan Formula E, Jaguar için gelecek planlarında önemli bir yere sahip. Marka 1990 yılından beri yarış kazanamıyor. Formula 1’de Williams ile ortaklık içerisinde olan Jaguar’ın Formula E’de tam ve kesintisiz başarı yakalama arzusu doğrultusunda bir diğer önemli üretici olan Panasonic ile ortaklığını duyurması, Jaguar’ın eski günlerine dönüş sürecinin ilk adımı olabilir.

xk120
Le Mans gibi 24 saat süren dünyanın en prestijli yarışlarında imzası bulunan Jaguar, zamanında XK120 ile yakalığı başarıları Formula E ekibi ile yaşamak istiyor. Marka yetkilisi Nick Roger yaptığı açıklamada “Formule E platformunu genlerimizden gelen yarış kültürümüzü, gelişmiş mühendisliğimiz ile birleştirerek bizi hak ettiğimiz yere ulaşıracak bir platform olarak görüyoruz.” demişti. Formula E uzun bir aradan sonra Jaguar’ın katıldığı en önemli yarış platformu olma özelliğini taşıyor. Ayrıca bu ortaklığın sadece bir başlangıç olduğu ve teknolojinin sürekli gelişimde olacağını da özellikle vurgulamıştı. Jaguar, Panasonic ile yaptığı bu ortaklığın meyvelerini ne zaman toplayacak, bekleyip göreceğiz.