reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar’ın en nadir otomobillerinden XJ Coupe, Carlex imzasıyla 70’lere döndü [Galeri]

Yaptığı birbirinden özel tasarım geliştirmeleriyle tanıdığımız Carlex Design, Jaguar XJ Coupe’yi restorasyon tadında bir dokunuşla ilk günlerine döndürdü.

Advertisement

Jaguar’ın 1968 yılından beridir kullanıcılarla buluşturduğu XJ serisi, ilk dönemlerinden itibaren sınıfının en prestijli sedan otomobillerinden birisi oldu. 50 yılı bulan bir geçmişi geride bırakan model, günümüzde dördüncü jenerasyonuyla Jaguar felsefesini sürdürmeye devam ediyor. Temmuz ayında 2018 model yılıyla karşımıza çıkan XJ, marka tarihinde süperşarj destekli motorun kullanıldığı ilk otomobil. Sizlerle şuanda buluşturmakta olduğumuz XJ Coupe ise sadece üç yıl üretimde kalmış ve yaklaşık 10 bin adet üretilmiş bir model olarak Jaguar’ın en nadir araçlarından biri olarak biliniyor. Halihazırda fazlasıyla özel olan XJ Coupe’yi daha da anlamlı hale getirense, sizlerle sık sık geliştirmelerini buluşturduğumuz Polonya merkezli Carlex ekibi oldu.

Detaylardan doğan güzellik

Yapılan işlemlerin ardından 70’li yıllardaki şaşalı günlerine geri dönenen XJ Coupe’nin her zaman olduğu gibi can alıcı noktası kokpit bölümünde. Gerçekleştirdiği projelerde genellikle kendi yorumlarını katarak karşımıza çıkan Carlex, burada aracın fabrikadan çıkışlı haline sadık kalarak bir anlamda restorasyon işlemini tercih etmiş. Bakıldığında vites topuzunun tasarımından kokpitin merkezindeki analog saatin çerçevesine kadar ince işçilikten büyülenmemekse elde değil. Üretim hayatı boyunca 4.2 ve 5.3 litrelik motorla satışa sunulan XJ Coupe’nin bu detaylarını sizlerle paylaşırken bile bir yandan fotoğrafları incelemekte kendimizi alamıyoruz. Sözü fazla uzatmadan sizleri de bu keyifli detaylarla baş başa bırakalım.