reklamı kapat

POPÜLER

567 beygirlik R versiyonuyla 2018 Jaguar XJ ailesinin öne çıkan özellikleri [Video]

Nokta atışı iyileştirmelerle gelen 2018 XJ’ler performans ve kullanıcı odaklı önemli iyileştirmeleri beraberinde getiriyor.

Performans sedanları sınıfında Jaguar’ın köklü temsilcisi olan XJ serisi rakipleriyle paralel şekilde, teknolojik ve performans olarak gelişmeye devam ediyor. 2018 model yılı için yapılan iyileştirmelerle bir anlamda makyaj operasyonu geçiren ailenin en tepesinde her zaman olduğu gibi XJR var. Jaguar’ın detaylar üzerinde yaptığı önemli dokunuşlarla elini güçlendirdiği XJ ailesinin zirversi artık 567 beygirlik bir güçle yoluna devam edecek. Jaguar tasarım sorumlusu Ian Callum’ın detayları üzerinde durduğu makyajlı seri, içerisine oturan herkesi özel hissettirmek konusunda fazlasıyla iddialı.

0’dan 300’e özgürlük: Motor

Seriye yapılan donanımsal iyileştirmelerden evvel motor ve performans parametrelerine öncelik verme gereği hissettiğimiz XJR’da süperşarj destekli 5.0 litrelik V8 motor görev yapıyor. Yapılan iyileştirmelerle 25 beygirlik bir artışla 567 beygir güce ve 700 Nm torka üreten bu motor XJR’ı 0’dan 100’e 4,4 saniyede çıkartıyor. Mercedes S-Serisi ve BMW 7 Serisi’nin performans versiyonlarıyla hemen hemen benzer sürelerde 0-100 hızlanmasını tamamlayan aracın maksimum sürat değeriyse saatte 300 kilometre. Bu değeriyle de gerekliliklerini karşılayabilen seri her sınıfta olduğu gibi tasarımıyla gözle görülür bir fark yaratmayı başarıyor.

Adım adım ileri: Tasarım – Donanım

Makyaj operasyonu beklentilerinin tam karşılığı iyileştirmelerin yapıldığı dışarıda çevresel olarak bir değişim söz konusu. Ön ve arka spoyler’dan başlayan bu değişiklik, kaput, hava girişleri ve 20 inç büyüklüğündeki jantlarla tamamlanıyor. Aracın içerisine geçmeden evvel Land Rover modellerinde görmeye alışık olduğumuz Corris Grisi ve Sürat Mavisi renk seçeneklerinin de 2018 model yılıyla birlikte XJ ailesine eklendiğini belirtmekte fayda var.


Jaguar ekibi XJ ailesinin kokpitindeki değişikliğe, büyüklüğü 10 inç olarak belirlenen yeni multimedya ekranı ekleyerek başlamış. 4G Wi-Fi desteğine sahip olan bu sistem içerisindeki ekran, dokunma dokunma hassasiyeti ve akıcılık olarak yerini aldığı jenerasyondan gözle görülür şekilde ayrılıyor. Aracın multimedya sistem içerisindeki belki de en önemli yeniliği navigasyonunda. Jaguar’ın yeni bir modla birlikte kullanıma sunduğu özellik sayesinde sistem sürekli olarak gidilen rotaları hafızaya alarak anlık şekilde trafiğin en az olduğu yolları otomatik olarak öneriyor. Elektronik destek üniteleri bazında da günümüz gerekliliklerinin eklendiği listede trafik asistanı, şeritte tutma ve gelişmiş otonom acil frenleme sistemi var. Jaguar’ın süper fonksiyonel olarak tanımladığı yeni nesil otonom acil frenleme, saatte 5 ile 60 kilometre aralığında bir çarpışma algılarsa otomatik olarak araca müdahale edebiliyor. Yurt dışı başlangıç fiyatı 59,995 sterlin olarak açıklanan 2018 XJ ailesinin siparişleri alınmaya başlandı.

VİDEO