reklamı kapat

POPÜLER

El hareketleriyle eve hükmetmeyi sağlayan dünyanın ilk AR cihazı [Video]

Evlerde akıllı cihazların sayısı artıyor ancak tüm bu cihazları kontrol etmek günden güne zorlaşıyor. Her cihazın kendisine has bir kontrol sistemi olduğundan işler iyice karmaşık hale geliyor. Hayo isimli bu ürün ise akıllı cihazları tamamen hareketlerle kontrol etmeyi mümkün hale getirerek önemli bir görev üstleniyor.

Aslında hareketle cihazların kontrol edilmesi yeni bir şey değil. Birçok cihaz elle yapılan hareketleri algılıyor ve buna uygun eylemi gerçekleştirebiliyor. Hayo tüm bu hareketleri bir arada toplayarak evin tamamına hükmetmeyi sağlıyor. Örneğin elinizi aşağıya doğru hareket ettirdiğinizde Hayo bunu algılayarak hoparlörlere sesi kısma emri gönderiyor. Masaya vurarak vantilatör çalıştırılabiliyor veya alkışla ışıkları açıp kapatmak mümkün oluyor. AR teknolojisini kullanan cihaz, üzerindeki kamera ve sensörlerle hareketleri algılayabiliyor.

Hayo’nun kurulması için üç adım yeterli oluyor. İlk adımda cihazın odayı taraması sağlanıyor. Böylece odanın 3D analizi yapılıyor ve nerede hangi cihazların olduğu tespit ediliyor. Cihazın akıllı telefonlardaki uygulaması aracılığıyla evdeki akıllı ev aletleri tanıtılıyor. Sonrasında ise belirlenen hareketlerle cihazlar kontrol edilmeye başlıyor. Odanın neredeyse tamamını algılayabilen cihazın bir tanesi bir odaya yeterli olabiliyor.

Indiegogo’da 80 bin dolar destek bekleyen cihazı satın alabilmek için en az 200 dolar destek vermek gerekiyor. Hayo istenen rakama ulaşırsa ağustos ayında cihazların kullanıcılara teslim edileceği belirtiliyor.