reklamı kapat

POPÜLER

2020 Opel Corsa

Elektriğin ardından hazır; tüm detaylarıyla 2020 Opel Corsa

Altıncı jenerasyonuyla birlikte yollara çıkacak olan 2020 Opel Corsa için merakla beklenen içten yanmalı motor seçenekleri de listedeki yerini aldı.

Geçtiğimiz mayıs ayı içerisinde elektrikli versiyonu üzerinden ilk gösterimi yapılan 2020 Opel Corsa için artık geleneksel kartlarını da ortaya koyma vakti geldi. Uzun süredir beklenilen tasarım evrimini bu jenerasyonla birlikte elde eden otomobil, “F” koduyla akıllarımızda yer edinmeye başlayacak. Kullanıcıların elektrik motorunun ardından beklediği seçeneklerin tüm teknik verileriyle detaylandığı paylaşımlarda, dizel ve benzinli makinelerin farklı versiyonlarda tercih edilebileceğini görüyoruz. Bu motorlar PSA içerisinde olmasından ötürü, grubun diğer üyelerinden de tanıdık gelebilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 Opel Corsa motor detayları

Opel’in resmi kaynakları üzerinden paylaştığı motorların giriş seviyesinde bizleri 1,2 litrelik benzinli (5 ileri manuel şanzıman standart) ünite karşılıyor. Atmosferik versiyonunda 75 beygirlik güçle gelen makinede işin içerisine turbonun girmesiyle birlikte 100 ve 130 beygir seçeneklerine de yönelmek mümkün olacak. Turbo motorların tork değerleriyse sırasıyla 205 Nm ve 230 Nm olarak teknik tabloya yansıyor. Dizel meraklılarının ilgisini çekecek olan 1,5 litrelik turbo makine ise 102 beygir güç ve 250 Nm tork ile menüdeki yerini alacak. Şanzıman ayağında ise 6 ileri manuelin yanında 8 ileri otomatik seçeneğin entegre edilmesi, bu sınıf deneyimi için fazlasıyla önemli. Corsa’nın benzinli motorlarda vadettiği en iyi performans değerleri ise 8,7 saniyelik 0-100 ve 188 km/s maksimum sürat seviyesinde. Kıyaslama yapabilmek adına Corsa-E’nin 136 beygir güç ve 260 Nm tork değerlerine sahip olduğunu, 0’dan 100’e ise 8,1 saniyede erişebildiğini anımsamakta fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni jenerasyon Corsa’da iyileştirmeler sadece donanım ve motor gibi parçalarla sınırlı değil. Altyapıda kullanılan yeni nesil mimariyle birlikte otomobilin sadece 980 kilogramlık toplam ağırlığa sahip olduğunu görüyoruz. Opel’e göre bu hafifliğin sağlanmasından farklı noktalardaki değişimler var. Öncelikle alüminyum blok olan yeni nesil üç silindir motorlar, dört silindirli olanlara göre 15 kilogram ağırlık kazanımını beraberinde getiriyor. Yine alüminyuman imal edilen kaputtan 2,4 kilogram, altyapı mimarisindense 40 kilogramlık diyetlerin elde edildiğini görüyoruz. 4,06 metre uzunluğuyla bir önceki jenerasyona nispeten yakınlık gösteren Corsa’nın tavanında ise 48 milimetrelik bir gerileme görüyoruz. Lakin Opel bu azalmaya rağmen otomobilin baş mesafesinde negatif bir durumun olmadığı konusunda oldukça iddialı. 2020 Opel Corsa Almanya’da 17,850 euroluk başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak.

Video

Opel Corsa-E