reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Ioniq

Elektrik rekabetinde “markalaşma” dönemi; Hyundai cephesinden önemli duyuru

Elektrikli otomobil atılımını Ioniq adını verdiği marka oluşumu üzerinden kullanıcılarla buluşturacak olan Hyundai, tasarım ve teknik altyapıda şimdiden iddialı.

Otomobil dünyasının içerisinde bulunduğu elektrik dönüşümü, beraberinde markalar bazında yeni oluşumları karşımıza çıkarttı. Mercedes’in EQ, Volkswagen’in ID, Audi’nin e-Tron gibi yeni alt markalar oluşturduğu süreç içerisinde farklı yol haritaları da çizildi. Bu kapsamda markaların halihazırda var olan rozetlerinin yeniden yapılandırılarak elektrik gücünden sorumlu hale getiriliyor. Volvo cephesinde Polestar ve Seat Cephesinde Cupra’dan gördüğümüz hamlelerin bir benzeri şimdi de Hyundai cephesinden geldi. Bugün gerçekleştirilen resmi açıklamada, Koreli üreticinin elektrikli araç yapılanmasını Ioniq alt markası altında yapacağı vurgulandı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai, Ioniq ailesini geçmiş konseptlerinden üretime taşıyacak

Yapılan açıklamalanın detaylarında Ioniq markası aracılığıyla önümüzdeki dört yıl içinde üç yeni özel modelin sunulacağı da resmiyete kavuşturuldu. Önümüzdeki yıllarda daha fazla model de ürün gamına dahil edilecek. Ioniq markası için duyurulan üç model arasında sedan, hatcback ve SUV modeli karşımıza çıkıyor. Araçların isimleriyse şimdilik 4, 5 ve 6 olarak paylaşıldı. Marka altında piyasaya sürülecek ilk model, 2021’in başlarında çıkacak olan Ioniq 5. Kompakt crossover sınıfında yer alacak olam bu model, geçen yıl Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan 45 EV konsepti üzerine geliştirilecek. 2022’de ise mart ayında tanıtılan Prophecy konseptine dayanan Ioniq 6 sedan karşımıza çıkarılacak. 2024’ün başlarında ise ailenin zirvesinde yer alacak Ioniq 7 SUV tanıtılacak. Tüm Ioniq modelleri, hızlı şarj özelliği sunan E-GMP platformu üzerine geliştirilecek.

İlgili video

Yeni Hyundai i20 karşımızda