reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Tesla

Elektrikli otomobil devi Tesla’ya vergi kaçırma davası

Gündemden hiç düşmeyen Elon Musk ve Tesla ne yazık ki her zaman “etkileyici” haberlerle karşımıza çıkmıyor. Otomobil üreticisi şimdi de vergi kaçırmaktan davalık oldu.

Tesla, 2018’i sorunlarla boğuşarak geçiren Elon Musk gibi hayli kötü zamanlar geçiriyor. Pek çok sıkıntıyla gündeme getirilen otomobil üreticisinin bu kez manşetlere çıkma sebebi ise yaşadığı vergi sorunu. Yapılan açıklamaya göre elektrikli otomobil devi, Nevada eyaletinin İş Güvencesi Departmanı’na borçlu. 2018’in ilk ve ikinci çeyreğinde çalışanlara sırasıyla 68 milyon dolar ve 55 milyon dolar ödeyen firmanın vergilendirilebilir çalışan gelirinden eyalete yeterince ödeme yapmadığı kaydediliyor. Bu olayı mahkemeye taşıyan Nevada eyaleti, şirketin yaklaşık 655 bin dolar ödeme yapması gerektiğini belirtti. Bloomberg‘in haberine göre Tesla olay mahkemeye taşındığı günün ertesi vergi borcunu ödeyerek sorunu hızla çözmeye çalışmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gigafactory Nevada’da yer alıyor

Şirketin pil üretimi gerçekleştirdiği ve Model 3’ün bazı parçalarını ürettiği devasa fabrikası Gigafactory, Nevada’nın Reno şehrinin biraz dışında bulunuyor. Şirket adına yapılan açıklamada bu “vergi ödenmeme durumunun” bir hata olduğu belirtilmiş. Aynı açıklamada son 18 ayda Tesla’nın Nevada eyaletinde 3,3 milyon doların üzerinde vergi ödemesi gerçekleştirdiği de kaydediliyor. Şirketin merakla beklenen üçüncü çeyrek sonuçları ise kasım ayının başında açıklanacak.