reklamı kapat

POPÜLER

Elektronik cihazları ortam ışığıyla şarj edebilen masa [Video]

Hollandalı tasarımcı Marjan van Aubel, elektronik cihazların insan hayatının her anında var olduğu gerçeği ile örtüşen, gerçekçi ve estetik bir tasarıma imza attı. Kimyager bir aileden geldiği için bilimsel nosyonu oldukça güçlü olan tasarımcı, Solaronix adlı şirketle ortak çalışması sonucunda ışığı enerjiye dönüştürerek elektronik cihazları şarj edebilen bir masa ortaya çıkardı.


Current Table adlı masa, üzerinde yer alan solar hücreler aracılığıyla tıpkı bitkilerin fotosentez özelliğine benzer şekilde kimyasal bir süreç sonucunda ortamdaki ışığı emerek cihazları şarj edebiliyor. Ortamdaki ışığı diyoruz çünkü kullanılan solar hücreler için illa güneş ışığı gerekmiyor. Güneş enerjili ürünlerde kullanılan geleneksel fotovoltaiklerden daha az yaygın olan bu hücreler, dolaylı ışığı daha iyi emebiliyor.


İç mekanda da görevini başarıyla yerine getirebiliyor olması, Current Table’ı bu alanda hem fonksiyon hem de estetiği bir arada sunmayı başaran ender ürünlerden biri haline getiriyor. Masanın köşesine yerleştirilen USB girişleri aracılığıyla birden fazla cihaz kolayca şarj edilebiliyor. Hem şık hem de fonksiyonel masanın ticari bir ürüne dönüşmesi halinde yoğun ilgi göreceğinden eminiz. Ayrıca masanın ilk taliplilerinden olma ihtimalimiz de oldukça yüksek.

VİDEO