reklamı kapat

POPÜLER

Katlanıp cebe giren ayakkabı: Sneakerbot II [Video]

Üç boyutlu yazıcılar tasarımcılara her alanda yaratma özgürlüğü sağlamaya devam ediyor. Ancak malzemelerin henüz yeterince gelişmemiş olmasından ötürü bu yaratıcılığın moda ve giyim alanında nasıl kullanılacağı hala tam olarak kestirilemiyor. Örneğin daha önce paylaştığımız Nike Vapor Carbon Elite Cleat gibi tasarımlarda, üç boyutlu yazıcılar sadece belirli parçaların üretimi için kullanılıyordu. Yeni geliştirilen esnek filament ise bu durumu değiştirebilir.

Şimdiye kadar gördüğümüz üç boyutlu yazıcı ürünü giysi ve ayakkabılar sert plastik filamentten yapıldığından, malzemenin esnek olmayan yapısı tasarımların giyilmesini engelliyordu. İlhamını Star Wars ve Geleceğe Dönüş (hiç şaşırmadık!) gibi filmlerden alan Recreus tasarımı Sneakerbot II ise firmanın kendi geliştirdiği “FilaFlex 1.75mm” adlı esnek filament ile üretilmiş. FilaFlex o kadar esnek ki Sneakerbot’u katlayıp cebinize koymanız bile mümkün.
3d-printed-sneakerbotII-recreus-1
Ana parçası yekpare olaran üretilen Sneakerbot’un darbe emici özelliği ve iç taban desteği olmadan ne kadar kullanışlı olacağı meçhul görünse de, gözeneksiz malzeme bu ayakkabının en azından yağmurlu havalarda işe yaramasını sağlayabilir. Üstelik kötü havaya karşı şemsiye misali katlayıp çantanıza koyabilirsiniz.

Sneakerbot II’nin seri üretime sunulması düşünmese de, üç boyutlu yazdırma teknolojisinin giyim ve giyilebilir teknoloji alanlarına yapabileceği katkı açısından önemli bir adım olduğu bir gerçek.

VİDEO