reklamı kapat

POPÜLER

Tech DIY elektronik devreler

Elektronik devreleri “dikiş yöntemiyle” öğreten sistem [Video]

Tech DIY yani teknolojiyi kendin yap gibi çevirebileceğimiz bir kavrama denk geliyor. Bu kavramı karşılayan Kickstarter projesielektronik devreler gibi karmaşık şeyleri dikiş ile öğretiyor.

Küçük yaşta verilen teknoloji eğitimi, çocukların ilerleyen yaşlarda farklı bakış açılarına sahip olmasını sağlayan bir durum. Hal böyle olunca girişimciler de bu eğitim sürecini sağlıklı yönetmek adına farklı projeler ile karşımıza çıkıyor. Bu noktada yeni hazırlanan bir kit, çocukların teknoloji eğitiminde önemli bir araç olacakken yetişkinlerin de becerilerini geliştirmek adına önemli bir buluş olarak tanımlanıyor. Kit kısaca; basit elektrik devrelerinden oluşuyor. Bu proje, elektronik ve elektrik devreleri hakkında bilgi vermek için dikiş bebekleri, yumuşak figürler ve ışıklı, hareket eden ve ses çıkartan bilezikler kullanılarak dikiş yöntemine dayanıyor. Tech DIY adlı projenin hikayesi ise 2016 yılında Maker Media tarafından yayınlanan “Tech DIY: Ebeveynler ve Çocuklar için Kolay Elektronik Projeleri” adlı kitabın yazarı Ji Sun Lee ve Jaymes Dec ikilisine dayanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
elektronik-devre
elektronik-devre
elektronik-devre
elektronik-devre
Elektronik-devre
Elektronik-devre
Elektronik-devre
elektronik-devre
elektronik-devre

Kız öğrenciler ve kadınlardan ilham alındı

Jaymes Dec kız öğrencilerin gittiği bir okulda laboratuvar öğretmeni olarak çalışıyor. Ji Sun Lee de Kore’de kızların okuduğu kolejde profesör olarak görev alıyor. Bilişim ve teknoloji sektöründe az sayıda kadının bulunduğunu söyleyen ikili, teknoloji öğretmelerine rağmen kadınlar için eğitimin minimum ve marjinal olduğunu düşünüyorlar. Sonrasında ise bu ikili, kadınların eğitiminde verilen dikiş yöntemlerini teknoloji eğitimine uyarlamaya karar veriyor. Çünkü zaten kadınlara verilen eğitimde dikiş en iyi haliyle öğretiliyordu. Bu kitin kadınların elektroniği ve teknolojiyi daha iyi ve kolay öğreneceği düşünülerek oluşturulduğu belirtiliyor.

Her ikisinin de hali hazırda Lily Pad ve Adafruit‘in Flora‘sı gibi Arduino kullanan kitleri var. Ancak ikili Tech DIY ile ilkokul, ortaokul ve yeni başlayan yetişkinlere seslenmeyi hedefliyor. Daha basit bir prensibe dayanan kit, kullanımı oldukça basit olarak tanımlanıyor. Kit tamamen temel dikiş becerileri ile inşa edilebiliyor ve projeler her aşamada ilerleyerek zorlaşıyor. Bu ise kiti kullanan kişinin seviye atlamasına yardımcı oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektronik devreler için farklı yöntemlerle eğitimi çok daha kolay

Kickstarter’da yayınlanan projede toplamda iki tane kit yer alıyor. Birisi çocuklar için hazırlanmış olan Joy Kit, bir diğeri ise yetişkinler ya da daha ileri seviyede olanlar için The Awesome Kit. Her iki kit ile hazırlanan projelere Tech DIY dotorg adlı kanal üzerinden ulaşabilirsiniz. Kitin kullanılarak nasıl projeler oluşturabileceğinizi anlatan bir dijital talimat defteri gibi olan videolar, nasıl yaratıcı olabileceğinizi de keşfetmenizi sağlıyor. Birçok platformda yapılan haberlerin ardından Kickstarter kampanyasına destek yüksek oranda arttı. 30 bin dolarlık hedefi bulunan projenin 19 bin 676 dolarlık kısmına ulaşıldı bile. Kampanyanın ardından, Lee ve Dec, Etsy aracılığıyla kitlerin satışa sunulmasını planlıyor.