reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Intel ekran kartı

En güçlü harici Intel ekran kartının rakibi RTX 3070 Ti olabilir

İşlemci devi Intel, kendi ekran kartlarıyla pazarda çok ses getirecek gibi görünüyor. Firma süreçte sadece alt seviyeye oynamayacak.

Advertisement

İşlemci pazarının en büyük isimlerinden Intel, uzun zamandır kendi GPU yani ekran kartı birimlerini geliştiriyor. Bu AMD ve Nvidia’nın çözümlerine rakip olacak masaüstü seviyesi kartlar, 2022 içerisinde karşımıza çıkacaklar. Intel’in hazırlanan GPU’ları Acer, Asus, Clevo, Dell, Gigabyte, Haier, HP, Lenovo, Samsung, MSI ve NEC gibi firmalara gönderdiği CES 2022 kapsamında verilen bilgiler arasında yer alıyordu.

İşte bu ekran kartları performans konusunda iddia olabilirler. Ortaya çıkan ilk performans sonuçlarına göre Intel tarafından geliştirilen ekran kartlarının en güçlüsü, kâğıt üzerinde Nvidia RTX 3070 Ti kadar performans getiriyor. Direkt olarak aşağıdaki kısa videoda referans tasarımı ile görebileceğiniz kart, pratikte ise RTX 3070 Ti kadar iyi bir oyun deneyimi getirmeyebilir.

Bu kesin değil ancak Nvidia’nın alanda inanılmaz bir tecrübesi bulunuyor ve süreçte donanım kadar yazılım da önem arz ediyor. Intel’in oyun firmaları ile yakından çalışarak ekran kartlarına uygun sürücüleri hazırlaması gerekiyor. Bu konuda pazarın en iyisi olan Nvidia, sunduğu diğer teknolojiler ile beraber çok basit ekran kartlarıyla dahi Intel’in en iyi çözümünü denize dökebiliyor.

Intel imzalı harici ekran kartlarında XeSS isimli DLSS benzeri bir teknoloji de aktif olarak sunulacak. Bu teknoloji sayesinde ekran kartları düşük çözünürlüğü yapay zeka ile artırarak daha yüksek FPS verebilecek.

İlginizi Çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca