reklamı kapat

POPÜLER

Intel ekran kartı

Intel ekran kartı modelleri için çıkış dönemleri açıklandı

Uzun zamandır gündemde olan Intel ekran kartı modelleri için çıkış dönemleri açıklandı. Firma üç aşamada çıkış gerçekleştirecek.

İşlemci pazarının en büyük isimlerinden Intel, uzun zamandır kendi GPU yani ekran kartı birimlerini geliştiriyor. Alanda AMD ve Nvidia’nın çözümlerine rakip olacak Intel ekran kartı modelleri, daha önce 2022 içerisinde karşımıza çıkacaklar açıklamasına sahipti. Intel’in hazırlanan GPU’ları Acer, Asus, Clevo, Dell, Gigabyte, Haier, HP, Lenovo, Samsung, MSI ve NEC gibi firmalara gönderdiği CES 2022 kapsamında verilen bilgiler arasında yer alıyordu.

Bugün ise daha net bir açıklama yapıldı. Buna göre “Arc” isimli ekran kartları 2022’nin ilk çeyreği bitmeden öncelikle dizüstü bilgisayar modelleri içerisinde karşımıza çıkacak. 2022’nin ikinci çeyreğinde ise harici Arc ekran kartları aracı isimler üzerinden pazara sunulacak. 2022’nin üçüncü çeyreğinde ise iş odaklı bilgisayarlara özel çözümler satılmaya başlanacak.

Geçtiğimiz hafta çıkan bazı verilere göre son kullanıcıya yönelik Arc ekran kartları performans konusunda iddia olabilirler. Sızdırılan ilk performans sonuçlarına göre Intel tarafından geliştirilen ekran kartlarının en güçlüsü, kâğıt üzerinde Nvidia RTX 3070 Ti kadar performans getiriyor.

Intel ekran kartları XeSS isimli DLSS benzeri bir teknoloji de aktif olarak sunulacak. Bu teknoloji sayesinde ekran kartları düşük çözünürlüğü yapay zekâ ile artırarak daha yüksek FPS verebilecek.

Bu arada Intel bugün bir duyuru daha yaptı. Henüz çok detay yok ancak firma bulut temelli grafik hizmeti sunacak “Project Endgame” üzerinde çalışmalar yapıyor. Bunun yakında detaylanması bekleniyor.

Intel ekran kartı modelleri kadar bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca