reklamı kapat

POPÜLER

Intel LOG Tasarım

Intel, işlemcilere ve fazlasına zam yapmayı planlıyor

İşlemci pazarının en büyük isimlerinden Intel, bu sefer yolda olan üzücü bir zam haberi ile gündemde yer alıyor.

Ortaya çıktığı kadarıyla Intel müşterilerine bildirim geçti ve yıl sonunda işlemcilerde fiyat artışına gideceklerini açıkladı. Burada özellikle üst seviye işlemcilerde yüzde 20’ye varan bir artışın yapılacağı iddia ediliyor. Bu artış elbette son kullanıcıya da yansıyacak, tek başına işlemciler yanında hazır PC ve dizüstü fiyatları da doğru orantılı olarak fiyat artışı görecek. Firma buna ek olarak ürettiği diğer çip birimlerinde de artışa gideceğini belirtiyor. Henüz artışın miktarı konusunda net bir karar vermeyen ve beklenenden daha büyük zam yapma ihtimali de bulunan Intel, bu adımı yükselen küresel enflasyon, tedarik ve taşıma sürecindeki maliyet artışlar nedeniyle gerçekleştiriyor. Firmanın hammadde maliyetinin de arttığı gelen bilgiler arasında yer alırken, şirket son dönemde satış açısından da kayıplar yaşıyor.

PC pazarı 2022’nin ilk çeyreğinde 2021’in ilk çeyreğine oranla yüzde 7,3 oranında daraldı. 2022’in ilk çeyreğinde 77 milyondan fazla sevkiyat geçilirken, bu rakam 2021’in ilk çeyreğinde 83 milyon seviyesindeydi. PC pazarı 2022’nin ikinci çeyreğinde ise 2021’in ikinci çeyreğine oranla yüzde 12,6 oranında daraldı. 2022’in ikinci çeyreğinde 72 milyondan fazla sevkiyat geçilirken, bu rakam 2021’in ikinci çeyreğinde 82 milyondan fazlaydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada firma uzun zamandır kendi GPU yani ekran kartı birimlerini de geliştiriyor. Alanda AMD ve Nvidia’nın çözümlerine rakip olacak Intel ekran kartı modelleri, işlemciler gibi fiyat konusunda bir artış görebilirler. Hatırlamak adına ilk modellerde alt seviye Arc 3 ekran kartları yer alacak. Daha güçlü Arc 5 ve Arc 7 serisi ekran kartları ise dizüstü modellerine yaz aylarında giriş yapacak. Inte elbette sadece dizüstüler için ekran kartı geliştirmiyor.

Firmanın Arc A3 serisi düşük seviye masaüstü sınıfı ekran kartları ikinci çeyrek içerisinde hazır sistem satan firmalara sağlanacak. Bu ekran kartları daha sonraki dönemde, yüksek ihtimalle de 2022 son çeyreğinde herkesin satın alabileceği hale getirilecek. Daha güçlü Arc A5 ve Arc A7 serisi masaüstü sınıfı ekran kartları ise yaz sonunda öncelikle firmalar, daha sonra normal tüketiciler için hazır hale gelecek.

Intel gelişmesi bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca