reklamı kapat

POPÜLER

Apple RoomPlan

Apple RoomPlan ile mümkün olan etkileyici imkanlar gösterildi

Apple tarafından geliştirilen artırılmış gerçeklik odaklı RoomPlan ile yapılabilecekleri Russ Maschmeyer gösterdi.

Apple dünyasının AR yani artırılmış gerçeklik altyapısı odağından geliştirilen RoomPlan API, ARKit temelinde çalışıyor ve iPhone ile iPad’lerdeki LiDAR lazer taramam donanımı üzerinden odaların üç boyutlu taramasını yapılmasına imkân tanıyor. Shopify’dan Russ Maschmeyer’in Twitter üzerinden paylaştığı aşağıdaki tweet içerisine eklenen videolar, RoomPlan API ile taranan bir odadaki her objenin / eşyanın sadece tek bir tuşla silinebileceğini gözler önüne seriyor. Bu sistem özellikle internet üzerinden mobilya satışı yapan firmalar için harika görünüyor. IKEA’nın geliştirdiği sistemde de gördüğümüz üzere bu yapı sayesinde, mobilyalar satın alınmadan önce yaşam alanına konularak görülebiliyor.

Yeni teknolojiler ile artık odalardaki yeri değiştirilemeyecek kadar büyük objeleri de ortadan kaldıran altyapı, gelecek için çok büyük imkanlar vadediyor ve şimdi yapılan gösterimler dahi oldukça heyecan verici görünüyor. RoomPlan API ile odalar içerisinde objeler tek tek algılanabiliyor ve yerleri değiştirilebiliyor. Bu da odanızdaki değişikleri taşımaya başlamadan önce görmenize imkân tanıyabiliyor.

Biliyorsunuz Apple bu tarz teknolojilerin büyük önem arz edeceği bir harmanlanmış gerçeklik başlığı geliştiriyor. Hatta dün yine bu model hakkında bazı bilgiler ses getirdi. Analist Ming-Chi Kuo, geçtiğimiz ay başlığın 2023’ün ocak ayında düzenlenecek özel bir etkinlik kapsamında lanse edileceğini ve sunumdan 2 ila 4 hafta sonra geliştiricilere gitmeye başlayacağını belirtmişti. Modelin 2023’ün ikinci çeyreğinde ön siparişe açılacağını da söyleyen Kuo, harmanlanmış gerçeklik başlığının raflara ise 2023 Haziran ayı öncesinde çıkarılacağını aktarmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dün ise bir başka kaynak bir kez daha ilk başlığın 2023’ün hemen başında geleceğini açıkladı. Ancak Apple’dan sadece tek bir başlık gelmeyecek. Aynı kaynağa göre 2024 yılında ikinci jenerasyon başlık modeli pazara sunulacak. Bu ikinci model daha hafif olacak, çok yüksek çözünürlüklü kameralar taşıyacak ve farklı olarak telefon görüşmesi özelliğine sahip olacak. Model bunun için mikrofonlara sahip olacak ve aktarımı telefon üzerinden sağlayacak. Apple’ın böyle bir ürün eSIM koyması şimdilik çok olası durmuyor.

Apple RoomPlan yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti