reklamı kapat

POPÜLER

Intel Arc ekran kartı

“Intel ekran kartları tam olarak ne zaman geliyor?” sorusu cevap buldu

Uzun zamandır gündemde olan Intel ekran kartı modelleri kademeli olarak donanım dünyasına ciddi bir giriş yapıyor.

İşlemci pazarının en büyük isimlerinden Intel, uzun zamandır kendi GPU yani ekran kartı birimlerini geliştiriyor. Alanda AMD ve Nvidia’nın çözümlerine rakip olacak Intel ekran kartı modelleri, daha önce 2022 içerisinde karşımıza çıkacaklar açıklamasına sahipti. Şimdi ise konuda daha spesifik bilgiler geldi. Firmanın paylaşımına göre Acer, Asus, Clevo, Dell, Gigabyte, Haier, HP, Lenovo, Samsung, MSI ve NEC gibi firmaların Intel ekran kartlarına sahip dizüstü modelleri satışa çıkmak üzere. İlk modellerde alt seviye Arc 3 ekran kartları yer alacak. Daha güçlü Arc 5 ve Arc 7 serisi ekran kartları ise dizüstü modellerine yaz aylarında giriş yapacak. Inte elbette sadece dizüstüler için ekran kartı geliştirmiyor.

Firmanın Arc A3 serisi düşük seviye masaüstü sınıfı ekran kartları ikinci çeyrek içerisinde hazır sistem satan firmalara sağlanacak. Bu ekran kartları daha sonraki dönemde, yüksek ihtimalle de 2022 son çeyreğinde herkesin satın alabileceği hale getirilecek. Daha güçlü Arc A5 ve Arc A7 serisi masaüstü sınıfı ekran kartları ise yaz sonunda öncelikle firmalar, daha sonra normal tüketiciler için hazır hale gelecek.

Intel, açık olarak hazırladığı ekran kartlarını öncelikle hazır sistemlere dahil edecek, daha sonra ise toplama sistemler için adım atacak. Bu firma için mantıklı çünkü çoğu kişi ilk aşamada Nvidia ve AMD imzalı ekran kartları varken Intel ekran kartı satın almak istemeyecektir.

Daha önce yapılan resmî açıklamaya göre firmanın yeni dönemdeki en düşük GPU’su ile Intel işlemcilere entegre sunulan Iris grafik birimlerinden yüzde 50’ye yakın daha hızlı konumda bulunuyor. Sızan bazı verilere göre son kullanıcıya yönelik masaüstü sınıfı Arc ekran kartlarının en iyisi performans konusunda fena olmayacak. Bazı performans sonuçlarına göre Intel tarafından geliştirilen ekran kartlarının en güçlüsü, kâğıt üzerinde Nvidia RTX 3070 Ti kadar performans getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Intel ekran kartlarıyla XeSS isimli DLSS benzeri bir teknoloji de aktif olarak sunulacak. Bu teknoloji sayesinde ekran kartları düşük çözünürlüğü yapay zekâ ile artırarak daha yüksek FPS verebilecek. Güncel açıklamaya göre bu teknoloji yaz başında aktif edilecek.

Intel Arc ekran kartı modelleri kadar bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca