reklamı kapat

POPÜLER

Benzin

EPGİS konuştu; akaryakıt istasyonlarındaki hava ve su cihazları kalkıyor mu?

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), akaryakıt istasyonlarındaki hava su cihazları hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Trafikte hemen hemen her sürücünün kullandığı hava ve su cihazları, akaryakıt istasyonları tarafından ücretsiz sunulan bir hizmet. Marka farketmeksizin tüm akaryakıt sağlayıcıları istasyonlarında bu hizmeti veriyor. Ancak yetersiz bakım ve sürücülerin dikkatsiz kullanımı sonucu bu cihazlar yanlış ölçüm yapabiliyor. Hatta kimi durumlarda tamamen işlevini bile kaybedebiliyor. Oluşan bu olumsuz tablo sonucu lastiklere olması gerekenden daha az veya fazla hava basılıyor. Durumdan şikayetçi olan sürücüler ise yetkili makamları konu ile ilgili uyarıyor. Son duruma göre ise istasyonlara bakım zorunluğu getirilip, uymayan istasyonlara para cezası verilmesi gündemde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akaryakıt istasyonlarındaki hava ve su cihazları kaldırılabilir

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, konu ile ilgili “Akaryakıt ve LPG gibi ürünlerde sayaçlara uygulanan denetim doğru ancak ticarete konu olmayan ürünlerde denetim yapılması uygun değil. İstasyonlarda motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlara ceza uygulanması akaryakıt sektöründe ciddi sıkıntıya neden olacaktır. Zira, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu ticarete konu ölçü ve ölçü aletlerinin muayene ve damgalanmasını esas kılmaktadır. Arabasının lastiğine hava basan müşterilerden para alınmadığı müddetçe ticaretten bahsetmemiz söz konusu değildir. 15 bin liraya kadar çıkabilecek cezalar, bu hizmetin ücretsiz verildiği sektörü zora sokar. Akaryakıtçılar ceza endişesiyle ücretsiz hava su saatlerini sökebilir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan talebimiz ticarete konu olmayan bu hizmete ilişkin muayene zorunluğunun ivedilikle kaldırılmasıdır.” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

Fiat 124 Spider