reklamı kapat

POPÜLER

Eski Apple tasarımcısı ve Twitter mühendisinden profesyonel fotoğraf uygulaması: Halide

Eğer fotoğraf çekimi konusunda iddialıysanız ve üst seviyede görüntüler yakalamak istiyorsanız iPhone’un kendi kamera uygulaması yetersiz kalabiliyor. Bu durumda App Store’da alternatif bir uygulama arayışına girmek kaçınılmaz oluyor. Eski bir Apple tasarımcısı ve yine eski bir Twitter mühendisinin geliştirdiği fotoğraf uygulaması bu tür bir arayışta olanların göz atması gereken uygulamalardan biri.

Üst düzey bir kamera uygulaması olan Halide isimli uygulamada gelişmiş bazı özellikler sunuluyor. Smart Auto özelliği sayesinde ISO ve deklanşör hızını en iyi şekilde ayarlayarak fotoğraf kalitesini yükselten uygulamada kaydırma hareketleri aracılığıyla kolay bir arayüz sunuyor. Yüksek kontrast ile gerçek zamanlı odaklanma özelliğine sahip uygulamada RAW formatıyla fotoğraf çekerek daha iyi düzenlemeler yapılabiliyor ya da alışık olduğumuz JPEG formatında fotoğraf kaydı yapılabiliyor. Yardımcı çizgiler sayesinde  yeri hizalayarak düzgün fotoğraflar çekmek mümkün oluyor. Çekilen son birkaç fotoğrafa hızlıca göz atılabiliyor.


Geliştirici ekip yalnızca profesyonel fotoğrafçıların değil normal kullanıcıların da uygulamayı kolayca kullanabileceğini belirtirken teknik bilgiye ihtiyaç olmadığını ifade ediyor. Çıkışa özel olarak 9,99 TL fiyat etiketine sahip olan uygulamanın fiyatının 6 Haziran’da yükseleceği belirtiliyor. Dolayısıyla eğer fotoğraf uygulamalarıyla ilgiliyseniz ve Halide uygulamasına şans vermeyi düşünüyorsanız elinizi çabuk tutmanızda fayda var.