reklamı kapat

POPÜLER

iPhone SE

Eski iPhone modellerini hızlandırmanın yeni yolu: “Fransa”

Apple, bugün bir kez daha iPhone yavaşlatma konusunda gündemde yer alıyor. Bu sefer süreçle alakalı ilginç bir çözüm yolu bulundu.

Apple’a hatırlarsınız geçtiğimiz yıl Fransa merkezli olarak iPhone’ları yazılım güncellemesi üzerinden yavaşlattığı için 25 milyon euroluk bir para cezası kesilmişti.

Burada firmanın süreci sonlandırması istenmiş, bu durum daha sonra global olarak bir yazılım güncellemesi ile herkes için çözülmüştü. Kişiler isterlerse pil ayarları içerisindeki ayarı açarak telefonlarını yine yüksek performanslı olarak kullanmaya devam edebiliyordu.

Ancak buna rağmen eski iPhone modelleri her ülkede / yerde / bölgede olması gereken yüksek performansı sunamıyor gibi görünüyor. Çünkü ortaya çıktığı kadarıyla iPhone’un bölgesini Fransa olarak değiştirmek, iPhone 7 gibi eski cihazlardaki performansı hissedilir şekilde artırıyor.

Bunun iPhone’lar yanında eski iPad’ler için de olduğu gelen ilginç bilgiler arasında yer alıyor. Hatta bu konuda bazı testler de yapılmış durumda.

iPhone 7 modeli bölgesi Fransa olarak seçilirse AnTuTu’dan 298.321 puan alıyor. Aynı telefonun bölgesi Fransa dışında bir yer seçildiği zaman ise puanın 286.632 seviyesine düştüğü görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki Apple iPhone yavaşlatma işlemini neden yapıyordu?

Hiçbir ürününü “kasıtlı” olarak yavaşlatarak yeni cihazlara geçirmeye çalışmadıkları söyleyen Apple, bu konuda birçok yanlış anlaşılmanın oluştuğunu belirtmişti.

Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu aktardı. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını söyleyen teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor.

Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Google’ın Türkiye’de de açık olan deprem algılama sistemi