reklamı kapat

POPÜLER

Eski iPod’lar hırsızların yeni gözdesi oldu

Apple’ın bir süredir yenilenmeyen iPod serisi, hırsızların yeni gözdesi haline gelmeye başladı. iPod Nano’nun küçük yapısı ve arkasında yer alan kamerası, hırsızların işlerini büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

İngiltere‘de Manchester Polis Departmanı’ndan gelen uyarı, 5. nesil iPod Nano‘ların ATM’lerde şifre hırsızlığında kullanıldığına dikkat çekiyor. 5. Nesil iPod’larda yer alan VGA kamera, 480p çözünürlükte videolar çekmeye izin veriyor. Yeni çıkan iPod Nano modellerinde kamera yer almaması nedeniyle hırsızların bu modele yönelmesi de kaçınılmaz oluyor. Bu iPod’lar ATM’lerin üst kısmına tutturuluyor ve kamerası sayesinde kart şifreleri ele geçiriliyor. Plastik malzemenin içerisine gizlenen iPod’ları kullanıcıların fark edebilmesi ise neredeyse imkansız.

ipod atm
Hırsızlar iPod Nano’nun yanı sıra kart girişine yerleştirdikleri kart okuyucu ile hesap bilgilerini ele geçiriyor ve şifreler ile bu bilgileri eşleştiriyor. Daha sonra ise bu kartların kopyasını üreterek kullanıyor veya başkalarına satıyor. Dolayısıyla ATM’de işlem yaparken normal şartlarda makinelerde bulunmayan bir parçaya rastlanırsa yetkililere haber vermek gerekiyor.