reklamı kapat

POPÜLER

Evolve incelemesi

evolve1

HEPİMİZ BİRİMİZ İÇİN

Evolve multiplayer bir oyun olduğu için takip ettiği bir senaryosu bulunmuyor. Fakat iki tarafın neden birbiriyle kapıştığına dair bir başlangıç hikayemiz mevcut. Uzak bir gelecekte insanlık Dünya’yı terk eder ve uzayın derinliklerindeki Shear isimli gezegene yerleşir. Fakat seçilen bölgede bir yanlışlık olmalı ki, uzayın o kısmında bir anda en değerli unsur haline gelirler. Haliyle etraftaki yaratıkların ilgisi buraya kayar ve tüm insanları katletmeye başlarlar. Oyundaki karakterlerden birisi olan William Cabot bu duruma bir dur demek ve kalan son canlı insanları tahliye etmek amacıyla bir ekip kurarak yaratıklara meydan okur. Temel hatlarıyla hikayemiz bu şekilde ve yaptıklarımızı anlamlı kılmak için yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Oyunda 4 sınıfa ayrılmış toplam 12 avcı ve 4 tane deyaratık bulunuyor. Online bir oyun olduğu için bu sayıların zamanla artması muhtemeldir ki şimdiden 4 yaratıktan birisi (Behemoth) indirilebilir içerik olarak satılıyor.

Karakter sınıflarımız Assault, Trapper, Medic ve Support şeklinde ayrılıyor. Assault, ekibin saldırı ve savunma yükünü çekerken, Trapper yaratığın takibinden ve kapana kıstırılmasından sorumlu. Medic zaten isminden fazlasıyla belli oluyor diye düşünüyoruz. Support ise her şeyden biraz yapan, diğerlerinin aritmetik ortalaması gibi bir sınıf.

Oyundaki 12 karakter bu 4 sınıfa üçerli olarak bölünmüş durumda ve hepsinin birbirlerinden ayrılmasını sağlayan önemli özellikleri var.

Öyle ki, aynı sınıf altındaki iki karakter bile birbirinden çok büyük farklılıklar gösterebiliyor. Örneğin Trapper sınıfından Maggie, Daisy isimli hayvanı ile yaratığın izini sürebilirken, Abe ise takip edilebilir dart oklarını yaratığa veya yemeğine saplayarak yer tespiti yapıyor. Baktığınız zaman ikisinin de görevi aynı ancak yapma şekilleri çok farklı ve bu oyuna da direkt olarak yansıyor.

Oyuna dahil olduğunuz ekipte Abe varsa yaratıkla ilk karşılaşma süreniz Maggie’nin aksine çok daha uzun sürüyor ancak bir kez dart okunu kullandıktan sonra bu kez de hedefinizi asla kaybetmez hale geliyorsunuz. Anlayacağınız karakter seçimi ve o karakterde uzmanlaşmak oldukça önem arz ediyor. Ancak Evolve’da asıl önemli olan takım dayanışması. Bu tarz 4 kişilik co-op oyunlarda ekip ruhu her zaman önemli olmuştur ancak bu durumun Evolve’da olduğu kadar keskin olduğunu hiç görmemiştik. Eğer doğru iletişim kuramazsanız, herkes görevini layığı ile yerine getirmezse veya bir kişi çok tecrübesizse yaratığa karşı kazanmanız imkansız oluyor (karşıda da çok tecrübesiz bir oyuncu varsa o ayrı tabii). Bu durum hem eksi hem de artı hanesine yazılmayı gerektiriyor.

Aslında Evolve’un hemen her özelliği bu şekilde. Sağlam bir takım dayanışması gerektirmesi, iyi bir ekip oluşturduğunuzda oyundan inanılmaz fazla zevk almanızı sağlıyor. 4 adet doğru oyuncunun yer aldığı maçlardan uzun süredir hiçbir oyundan almadığımız kadar keyif aldık. Ancak bu durum çok nadir yaşanıyor ve maalesef herkes kahraman olmaya çalışıyor. Böyle olunca da işin avcı tarafı maçlara hep 1-0 geride başlamak durumunda kalıyor.