reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 4

PlayStation 5 çıkalı çok oldu ancak her ay 49 milyon kişi halen PlayStation 4 kullanmaya devam ediyor

 - Güncelleme: 31 Mayıs 2024 15:52

PlayStation 5 çıkalı çok oldu ancak her ay 49 milyon kişi PlayStation 4 kullanmaya devam ediyor. PlayStation 5’in aylık kullanıcısı da aynı seviyede bulunuyor.

Sony’nin resmi açıklamasına göre şu an PlayStation 4’ün ve PlayStation 5’in ayrı ayrı olarak aylık 49 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Birçok PS4 sahibi, verilerin de gösterdiği üzere, PS5’e geçmek için bir neden bulamıyor. Türkiye gibi konsolların ve oyunların pahalı olduğu ülkelerdeki kullanıcılar ise geçmek istiyor olmasına rağmen bütçe sorunları nedeniyle yeni jenerasyona giriş yapamıyor. PS5 kullanıcılarının konsollarında daha fazla para ve zaman harcadığını belirten Sony, PS5’ten şimdiye kadar 56 milyon adet satmış durumda. Biliyorsunuz yakında bir PS5 Pro modeli de gelecek. Peki PlayStation 5 Pro için neler biliyoruz?Trinity” kod adlı yeni konsol, görülen teknik dokümanlara göre grafik işleme gücünü 10.28 teraflop seviyesinden 33.5 teraflop seviyesine taşıyacak, PS5 Pro ile PS5’e oranla üç kata kadar daha iyi ışın izleme performansı sunulacak. Hatta bazı durumlarda ışın izleme performansının normal PS5’ten dört kat daha iyi olduğu aktarılan konsol, 4K 60 fps’i de hemen her yeni yapımda standart olarak verecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Birçok oyunu 4K 120 fps açabilecek güçte olacak gibi görünen model, PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR) isimli bir Sony imzalı teknolojiye de destek verecek. Bu DLSS ve FSR benzeri teknoloji, çözünürlüğü temelde düşük işleyecek ve daha sonra yapay zekadan yardım alarak yükseltecek. Böylelikle 4K oyun performansını hatırı sayılır oranda artıracak konsol, özel bir makine öğrenim mimarisini temel alacak ve özel bir yapay zeka işleme / çalıştırma birimine de sahip olacak.

Sızan diğer bilgilere göre PS5 Pro modeli PS5’ten farklı olarak 448 GB/s (14 GT/s) değil 576 GB/s (18GT/s) hızında bellek taşıyacak (Burada yüzde 28’lik bir artıştan bahsediliyor), işlemcisi aynı olacak ancak 3.85 GHz saat hızına çıkabilecek (Bunun için bir High CPU Frequency Mode olacak) ve fiziksel disk sürücüsü gövdeden ayrılabilecekGeliştiricilere çıkan ya da çıkacak oyunlarını PS5 Pro’ya uyumlu hale getirmesi için hali hazırda bildirimler gönderdiği aktarılan Sony, yeni konsolda firmalara 12.5 yerine 13.7 GB RAM kullanım izni de tanıyacak.

Son bilgilere göreyse PS5 Pro’nun GPU’su 2.18 GHz hızında (Maksimumda 2.35GHz) çalışacak, GPU’da daha yüksek ışın izleme performansı özelinde bazı ön bellek artışları da (L1 önbelleği 128KB’dan 256KB’a, L0 önbelleği ise 16KB’dan 32KB’a çıkacak gibi görünüyor) olacak. Yeni GPU aynı zamanda değişken oranlı gölgelendirme ve hibrit MSAA desteği gibi yeni DirectX 12 Ultimate özelliklerini de içerecek. Bu yeni özellikler bazı oyunlarda yüzde 45 performans artışı getirecek.

PlayStation 4 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli