reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

F1 araçlarının tasarımında önemli bir değişikliğe gidiliyor

F1 araçları geçmişten bugüne kadar hızın sembolü haline gelmiş durumda. Özellikle de F1 araçlarının agresif tasarımı motor sporları tutkunlarını mest ediyor. Araçların tasarımı, en yüksek hıza ulaşabilmek ve bu hızdayken dengeli bir sürüş sağlayabilmek adına özel şekilde tasarlanıyor. Tabii F1 araçlarının hızlı gitmesi yeterli olmuyor aynı zamanda bu kadar yüksek hızlara ulaşırken güvenliği de sağlaması gerekiyor. Gelen bilgilere bakılırsa güvenlik konusunda radikal adımlar atmak isteyen firmalar, araçların görüntüsünde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Advertisement

Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden olan ve F1’in de iddialı isimlerinden Ferrari, gelecek İngiltere Grand Prix’inde şeffaf kokpit tasarımını denemeye hazırlanıyor. Ön kısma yerleştirilen bu cam koruma, pilotun baş kısmına gelebilecek olan darbeleri engellemeyi amaçlıyor. Yüksek hızlarda ilerlerken pilota doğru fırlayabilen taş, toprak veya metal gibi parçalar hayati tehlike oluşturabiliyor. Ayrıca kaza esnasında da önde herhangi bir koruma olmaması nedeniyle sürücünün hayatı tehlikeye girebiliyor. Yeni cam tasarımıyla bu gibi güvenlik sorunlarının üstesinden gelinmesi amaçlanıyor.

F1 yarışlarının güvenliğiyle ilgili konular 2014’teki elim kazanın ardından daha çok tartışılır hale geldi. Bu tarihte Jules Bianchi isimli pilot yaptığı kazada başından ciddi bir şekilde yaralanmış ve birkaç ay sonra yaşam mücadelesini kaybetmişti. Yeni cam kokpitin ne zaman yaygın olarak kullanımına başlanacağı hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor ancak bu tür kazaları önleyeceği için bir an önce bu sisteme geçilmesinde fayda var.