reklamı kapat

POPÜLER

Fabrikanın en hızlısı: Tesla Model S P100D

Otomotiv dünyasına gelecekten ipuçları verip kısa sürede dev otomobil üreticileri ile kıyasıya rekabet ortamı oluşturan Tesla güçlenmeye devam ediyor. Bir süredir kulislerde konuşulan haberler sonunda Tesla tarafından onaylandı.

Tesla, Model S ve Model X için 100 kWh‘lık yeni güç ünitesini artık kullanıcılara sunacak. Bu değere baktığımızda, bir önceki değere göre yeni batarya ile Model S’in 73 km, Model X’in ise 63 km daha uzun bir menzil aralığına ulaştığını görüyoruz. Tesla bu gelişim ile maksimum menzili Model S için 507 km, Model X için ise 465 km olarak belirliyor.

tesla-konsol
Tek gelişim sadece menzil cephesinde değil. Tesla fabrikası en hızlı otomobilini de üretmenin heyecanı içerisinde. Model S P100D bir önceki değerinin 0,4 saniye iyileşmiş hali ile 0‘dan 100‘e sadece 2,5 saniyede ulaşabiliyor. Bu değer ünlü süperspor üreticilerinin ürün gamlarının en tepe modellerinin ulaştığı bir değer. Yakın zamandan küçük bir karşılaştırma örneği vermek gerekirse, Bugatti Chiron’nun 0-100 değerinin 2,4 saniye, Lamborghini Centenario’nun ise 2,7 saniye olduğunu görüyoruz. Bu değerlere göz attığımızda Tesla Model S P100D’nin geldiği noktanın ne derece ciddi olduğunu anlıyoruz.

Tabii ki tüm bu gelişme ve değerlerin ardından akıllara bir soru geliyor. Bu gelişim Model S için biçilen değeri ne kadar artırdı? Model S P100D’yi kıyasladığımız süperspor modellerin fiyatları çok yüksek seviyelerde. Bugatti, Chiron için 2 milyon 600 bin dolar, Lamborghini ise Centenario için 1 milyon 900 bin dolar gibi bir fiyat belirlemiş durumda. Tesla Model S P100D bir önceki versiyonuna göre sadece 1.000 dolarlık bir artış ile 135 bin 500 dolar gibi bir fiyata kullanıcılara sunulacak.