reklamı kapat

POPÜLER

togg yerli otomobil LOG Tasarım

Fabrikası açılan Togg imzalı ilk yerli otomobil hakkındaki tüm detaylar

 - Güncelleme: 05 Kasım 2022 22:29

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu veya kısaca Togg, uzun zamandır çalışmaları süren yerli otomobil fabrikasını açtı.

Birden fazla özel şirketin ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin desteği ile hayat bulan Togg, yeni nesil yerli otomobil ya da kendi deyişleriyle akıllı cihaz için en büyük adımı yani fabrikayı Gemlik merkezli olarak açtı. Büyük bir katılım ile açılan fabrikada birden fazla tamamen elektrikli otomobil modeli üretilecek. Yıllık 175 bin adetlik üretim kapasitesi hedeflenen 230 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikanın açılışı kapsamında Togg’un kilometre taşlarını anlatan şirket CEO’su M. Gürcan Karakaş şunları söyledi:

“Küresel rekabette kullanıcıya daha yakın olanlar daha başarılı oluyor. Akıllı cihazlarımızı kullanıcılarımızla doğrudan buluşturacak, satışları doğrudan kendimiz organize edeceğiz. Kullanıcıyı merkeze alan, dijital ve fiziksel deneyimi harmanlayan hibrit bir yapıda hizmet vereceğiz.

Amacımız kullanıcılara daha hızlı, daha etkin, daha verimli bir deneyim yaşatmak ve uçtan uca çevrimiçi bir deneyim ile Togg kullanıcısı olmalarına da imkân vermek. Bugün klasik üreticiler dahi yeni nesil elektrikli araçlarını bayi ağı üzerinden satmıyor.

Kasım ayında İstanbul’da Zorlu Center’da ilk temas noktamızı açıyoruz. 2023 yılında bu sayı 19’a ulaşacak. Satış sonrası temas noktalarımız ise sabit ve mobil servis noktaları dahil olmak üzere ön sipariş başlayana kadar 7 bölgede 20 noktada hazır olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başından beri bir otomobilden fazlasını yapmak üzere yola çıktığımızı ifade ettik. Geldiğimiz noktada akıllı cihazımızın etrafında gelişen bir ekosistem kurmayı başardık. Yüzde 100 milli bir projeyiz. Tüm kararlarımızı kendimiz alıyoruz çünkü direksiyonda biz varız. Aynı zamanda yerliyiz. Başlangıçta da ‘Yüzde 51 yerlilik oranı’ dedik, tedarikçilerimizin yüzde 75’ini Türkiye’den seçerek, 51’i yakaladık, üzerine çıkmayı hedefliyoruz.

Günümüzde yerlilik ve milliliği kullandığınız parça sayıları değil, fikri ve sınai mülkiyet haklarının tamamının size ait olması belirliyor. Akıllı cihazımızın kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, bağlantılı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli özelliklerini temsil eden USECASE Mobility® kavramını tüm dünyaya anlatıp tescil ettirdik. Mobilite ekosistemini büyütmek ve yeni teknolojiler geliştirmek için çok değerli iş birliklerine imza attık.

Markamızı dünyanın en itibarlı teknoloji platformlarında konumlandırmaya başladık. Aynı çatı altında topladığı fonksiyonları, akıllı ve çevreci özellikleriyle ‘Bir Fabrikadan Daha Fazlası’ olan Togg Teknoloji Kampüsümüz için pandemi de dahil, kar kış demeden 1200 iş ortağıyla çalıştık. Avrupa’nın en temiz boyahanesini kurduk. Küresel rekabet için ülkemizin en iyileri ile dünyanın en iyilerini bir araya getirdiğimiz ekipler oluşturduk.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Togg hakkında bilinmesi gereken en önemli satır başları bir arada

-Togg tarafından üretilecek ilk araç hangisi olacak?

Gemlik fabrikasında ilk olarak C-SUV üretilecek. Hatta bugün seri üretim bandından bir tane araç indirildi. Resmi olarak 2023 Mart ayının sonunda satışa sunulacak aracın resmi ismi söylendiği kadarıyla farklı olacak. Togg, resmi olarak açıklandığı üzere 2025 yılında karşımıza C-Sedan modeli ile çıkacak. 2026 yılında ise bir değişiklik olmazsa C-X Coupe gelecek. Daha sonraki yıllarda ise daha ufak boyutlu bazı araçların karşımıza çıkacağı aktarılıyor.

Üretimi planlanan model seçenekleri hakkında bir açıklama yapan Togg’un CEO’su Gürcan Karakaş, bir hatchback yapmaktan vazgeçtik dedi ve şunları söyledi: “Çünkü günümüzde Cross-Coupe diye tabir ettiğimiz, daha dinamik, daha heyecanlı ve hedef kitlemizin de beğenisini daha fazla kazanacak bir Cross-Coupe hazırlayacağız.”

-Togg tarafından üretilecek ilk yerli otomobil modeli kaça satılacak?

Togg’un araçları sadece internet üzerinden satılacak yani herhangi bir bayi ağı olmayacak. Ancak yine de araçların fiziksel olarak görülebileceği deneyim alanları açılacak. Hatta ilk deneyim merkezi Zorlu’da açılacak, 2023 sonunda 19 noktaya ulaşılacak.

Bu altyapıda satışa sunulacak ilk aracın çok merak edilen satış fiyatı maalesef henüz açıklanmıyor. Fiyatın şubat ayı gibi ön satış süreci başladığı zaman açıklanacağı aktarılıyor. Fiyat konusunda sadece Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılmış şu açıklama bulunuyor:

“Başından beri de aynı şeyi söylüyoruz. Biliyorsunuz bu bir özel sektör yatırımı. Burada şirketin bir fiyat politikası var. Başından beri şunu söylüyorlar. ‘Biz piyasaya C sınıfı SUV bir araçla çıkacağız. Dolayısıyla aynı segmentteki yani C sınıfı SUV segmentindeki içten yanmalı, benzinli dizel araçlar hangi fiyattan satılıyorsa biz o fiyat marjından piyasaya gidip rekabetçi olacağız’. Başından beri söyledikleri bu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu manada da fiyatını merak edenler listeleri alırsınız elinize. Şu anda piyasada C sınıfı SUV araçlar hangi fiyatlardan satılıyor? Bakarsınız aklınızda bir fikir oluşur. ‘Demek ki TOGG da bu fiyatlardan piyasaya çıkacakmış diyebilirsiniz. Yoksa şundan satılacak, bundan satılacak diye hiçbir zaman bizim bir açıklamamız olmadı. Başından beri piyasaya çıktığında C sınıfı SUV segment araçlarla aynı marjda satılma hedefi var. Şirket bu minval üzere de çalışmalarına devam ediyor” demişti.”

Aracın fiyatı için şu an 800-900 bin TL seviyesinde bir beklenti bulunuyor. Elbette bunun daha düşük ve yüksek olması da olası durumda.

Togg C-SUV yerli otomobil için hangi renkler sunulacak?

Firma burada Türkiye’nin renklerini seçtiklerini belirtiyor ve şunları aktarıyor: “Bir otomobilden fazlası” için yola çıkan Togg, 2023 yılının ilk çeyreğinde pazara sunacağı doğuştan elektrikli ilk akıllı cihazı C SUV’da “Türkiye’nin Renkleri”ni kullanıcılarıyla buluşturacak. Togg, Türkiye’nin büyüleyici güzelliklerinden ilham alarak tasarladığı ilk akıllı cihazının dış renklerine “Anadolu”, “Gemlik”, “Oltu”, “Kula”, “Kapadokya” ve “Pamukkale” isimlerini verdi.

Togg, kampüsünün de yer aldığı Gemlik’in zeytin ağaçlarının gölgesindeki mavi sularını, Anadolu topraklarındaki cana yakınlık ve tutkuyu yansıtan kırmızıyı, Oltu taşının göz alıcı siyahlığını, parlak dokusunu, sağlam yapısını, Kula’nın doğal yapısı, kayaçları ve vadileriyle yerkürenin milyonlarca yıllık geçmişini günümüze taşıyan gri ihtişamını, Kapadokya’nın olağanüstü güzellikteki doğa harikası peri bacalarının toprak ve kum bejini, Pamukkale travertenlerinin göz kamaştıran beyazlığını, C-SUV’un dış renklerinde buluşturdu.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renkler hakkında Gürcan Karakaş ise şunları söylüyor: “Fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye ait, küresel düzeyde rekabet edecek bir marka ortaya çıkarmak ve Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak hedefiyle çıktığımız bu yolda, ülkemizin sahip olduğu eşsiz zenginliklerden ilham alıyoruz. Logomuzda da vurguladığımız dualite temasında olduğu gibi ‘duygusal’ Doğu kültürü ve ‘rasyonel’ Batı kültürlerinin harmanlanmasını temsil eden bir markayız.

İlk akıllı cihazımızın renklerini tasarlarken de Türkiye’mizden ilham aldık. ‘Anadolu’, ‘Gemlik’, ‘Oltu’, ‘Kula’, ‘Kapadokya’ ve ‘Pamukkale’ isimli renklerimizle ülkemizin sahip olduğu benzersiz güzellikleri Togg’un ilk akıllı cihazı C-SUV modeli ile kullanıcılarımızla buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Peki satışa sunulacak ilk yerli otomobil modeli Togg C-SUV’un teknik detayları nasıl?

Bugün maalesef bu konuda spesifik olarak detaylı ayrıntılar verilmedi. Ancak geçtiğimiz aylarda CEO Mehmet Gürcan Karakaş teknik özellikler açısından konuşmuştu. Karakaş’ın buradaki açıklamalarına göre C-SUV modeli iki farklı versiyona sahip olacak. Karakaş bu konuda “300 ve 500 kilometre olmak üzere iki farklı menzil seçeneğiyle satılacak olan Togg SUV, 200 ve 400 beygir güç sunacak, 200 beygirlik versiyon 7,6 saniyede, 400 beygirlik versiyon ise 4,8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşacak, bataryası yüzde 80 doluluğa hızlı şarj ile 25 dakikada ulaşabilecek.”

Standart aynalar yerine kameralar ile donatılan C-SUV, fabrika açılışında gösterilen sürümlerde Lassa lastikler üzerine oturuyor ve Meridian marka ses sistemi ile donatılmış durumda. Arka koltuklarında ısıtma bulunan aracın, bu donanımları 2023 Mart ayında da koruması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Togg imzalı tamamen elektrikli araçlar sadece Türkiye pazarında mı satılacak?

Hayır. Üretilecek ilk aracın ve daha sonra gelecek modellerin satışı sadece Türkiye’de olmayacak. Araçlar kesin olarak satış için Avrupa pazarına da götürülecek. Hatta araçların temeli en başından Avrupa standartlarına özel olarak kurulmuş durumda. Sertifikasyon alımları başta olmak üzere her şeyin Avrupa pazarı düşünülerek yapıldığı belirtiliyor. Togg sürdürülebilir bir gelecek için alım gücünün daha yüksek olduğu yurt dışı pazarlarına ve satışlarına daha çok önem veriyor.

“Dün, bugün, gelecek… Devrim mühendislerine saygıyla” başlığıyla Togg tarafından yapılan bir paylaşım.

Togg ve yerli otomobil macerası yanında bu da ilginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

İLGİLİ HABERLER