reklamı kapat

POPÜLER

sosyal medya Sosyal medya yasası reklam yasağı

Facebook, Microsoft, Twitter ve YouTube terörizme karşı bir araya geliyor

İnternetin devleri Facebook, Microsoft, Twitter ve YouTube insanları terörist organizasyonlara çeken içerikleri belirleyebilmek için ortak bir havuz kurma kararı aldı.

İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle sosyal mecralar herkesin bir araya gelebileceği veya istediği kitlelere hitap edebileceği bir ortam halini alıyor. Tabii bu gelişmeler her zaman iyi niyetli çalışmalar için kullanılmıyor. Facebook, Microsoft, Twitter ve YouTube gibi siteler çok fazla kullanıcıya hitap etmeleri sebebiyle terörist örgütler tarafından da tercih ediliyor. Şimdi bu mecralar aldıkları ortak karar ile bu tarz içerikleri tek bir havuzda toplayacak. Bu sayede teröristleri belirlemek, onların başkalarının aklına girmesine engel olmak mümkün olacak.

Mecraların aldığı bu ortak karar Facebook üzerinden duyuruldu. Bu sitelerin hiçbirinde terörizm bağlantılı içeriklerin yeri olmadığı ve ilkeleri nedeniyle bu tarz yapılanmalara müsade etmeyeceklerini dile getirdiler. Bu gelişmenin ardından terörizm ile bağlantılı olduğu düşünülen içerikler işaretlenecek. Her mecra kendi politikası doğrultusunda içeriği gözden geçirecek. Eğer ilkelerine aykırı görürse bu içerik tüm platformlardan kaldırılacak. Elde edilen veriler de ortak havuza aktarılacak.

Sosyal medya siteleri son zamanlarda terörist içeriklere göz yummakla suçlanıyordu. Daha önce çocuk pornografisine karşı bir araya gelen mecralar şimdi aynı iş birliğini terörizm için gösterecek.