reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Facebook, yeni altyapısıyla gerçek anlamda Twitch’e rakip oluyor

Sosyal medya devi Facebook, San Francisco’da düzenlenen Game Developers Conference 2018 kapsamında önemli bir açıklama yaptı. Evet başlıkta da okuduğunuz üzere şirket alanın en iyisi konumunda bulunan Twitch‘e rakip oluyor.

GDC 2018′in belki de en önemli duyurularından birisine imza atan Facebook, artık oyun dünyasında da öne çıkmak istiyor. Bu noktada özel bir yazılım geliştirme kiti hazırlayan şirket, bu sayede kişilerin Facebook üzerinden oyun yayını yapmasının önünü aralıyor. Ancak kurulan altyapı tüm oyunlar ile çalışmıyor. Oyun geliştiricilerin bu yazılım geliştirme kitini oyunlarına entegre etmesi gerekiyor. Bu başta kötü görünmesine rağmen oyuncular için çok iyi duruyor. Çünkü bu destekle üçüncü parti bir donanım / yazılım olmadan basitçe canlı yayın yapılabiliyor. Süreci sadece PC oyunları değil mobil oyunlar için de geliştiren sosyal medya devi, ilginç bir adım atıyor. Yayınların direkt olarak bir sayfaya, kişisel profile ya da grup içerisine eklenebileceği gelen bilgiler arasından öne çıkıyor. Geliştirilen yazılımın ise önümüzdeki haftalarda herkese açılacağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Messenger’de canlı oyun yayınları uzun süredir var

Popüler anlık mesajlaşma platformu Messenger, geçtiğimiz yıl Instant Games özelliğini kullanıma sunmuştu. Bu özellikle içerisinde oyun keyfini başlatan platform, hatırlarsınız daha sonra sürece canlı yayın desteğini de getirdi. Instant Games altyapısının ilk yılını kutlamak adına getirilen özellik, kişilerin Messenger oyunlarında canlı yayın yapabilmesine imkan tanıyor. Bunun için telefon uygulamasına özel bir kamera simgesi koyan şirket, buna basıldığı zaman oynadığınız oyun yanında ön kameradan sizin yüzünüzü de canlı yayına dahil ediyor.

İlgili Video

Efsane dizi Westworld’un mobil oyunu