reklamı kapat

POPÜLER

Facebook yeni Instant Articles özelliğini duyurdu

13 Mayıs 2015

Facebook, haber kaynağına eklediği yeni Instant Articles özelliğini duyurdu. Söz konusu özellik sayesinde, kullanıcılar Facebook’ta paylaşılan haberlere daha hızlı ve daha kolay bir şekilde ulaşabiliyor.

Günümüzde artık günlük haberleri televizyon, gazete ve hatta gazetelerin internet siteleri yerine Facebook, Twitter, sözlük gibi sosyal medya araçlarından takip eder olduk. Facebook da bunu fark etmiş olacak ki, insanların haberlere daha kolay ulaşmasını sağlamak üzere geliştirilen Instant Articles özelliğini kullanıma sokmuş durumda. Instant Articles ile yalnızca haberlere hızlı erişim değil, zengin ve kaliteli içeriklerin önünü açarak daha kullanışlı ve daha doyurucu bir kullanım deneyimi amaçlanıyor. Nitekim Instant Articles’ın detaylarına bakarsak bunu daha net bir şekilde anlayabiliriz.

Söz konusu özellik salt haber paylaşımına odaklanmak yerine, o haberlerin nasıl paylaşıldığı ve kullanıcıların o haberlerden ne sonuçlar alabileceği konularına da ağırlık veriyor. Özellikle mobil kullanımın ön planda tutulduğu Instant Articles’ta, interaktif habercilik anlayışı öne çıkıyor. Fotoğraf, ses kayıtları ve videolarla zenginleştirilen haberler, hem göze hem beyine hitap ediyor. Kullanıcılar istedikleri haberin belli bölümlerini kaydetme ve paylaşma imkanına da sahipler.

Şimdilik New York Times, National Geographic, BuzzFeed, BBC News, Spiegel ve Bild gibi belli başlı yayıncılarla çalışan Facebook, Instant Articles’ın kullanım ağını zenginleştirme çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca Instant Articles’a şimdilik yalnızca Facebook’un iPhone uygulamasından ulaşılabiliyor.

YORUMLAR