reklamı kapat

POPÜLER

Facebook’a haber kaynağı ayarı

Akış ekranına önemli düzenlemeler getirmeye hazırlanan Facebook, sunduğu yeni ayarlar menüsüyle sosyal ağın daha fazla kişiselleştirilerek önemli paylaşımların gözden kaçmasını önlüyor.

Artan kullanıcı sayısıyla birlikte adeta bilgi çöplüğüne dönen Facebook haber kaynağı, M. Zuckerberg ve ekibinin başını en çok ağrıtan konuların başında geliyor. Çünkü beğenilen sayfaların, edinilen arkadaşların paylaşımları bir noktadan sonra asıl ilgilendiğiniz ve sizin için önemli olan içerikleri gözden kaçırmanıza sebep oluyor. Uzun süredir çözüm arayışı içerinde olan ve kısmen başarı sağlayan Facebook, konuya dair çalışmalarını sürdürüyor.

Mobil uygulama ve web arayüzüne gelen “Haber Kaynağı Ayarları” menüsü, sitede sık karşılaştığınız arkadaşlarınızı ve takip etmeyi bıraktığınız kişileri daha hassas şekilde listeliyor. Bu bölümde akış ekranında görmek istemediğiniz üyeleri takip etmeyi bırakabilir ya da takibi bıraktığınız kişilerle tekrar bağlantı kurabilirsiniz. Diğer taraftan haber kaynağındaki gönderileri organize etmenizi sağlayan yenilik, herhangi bir profildeki son ve ilgi çeken paylaşımları ön plana çıkararak önemsiz iletiler arasında kaybolup gitmenizi önlüyor.

facebook
Kullanıcıları ilgilendiren içeriklerin adeta cımbızla çekilerek haber kaynağının daha önemli hale getirildiğini söyleyen ürün müdürü Greg Marra, üyenin akış ekranında bir günde ortalama 1500 paylaşım yapıldığını ancak sadece 150 adedinin görüldüğünü belirtiyor. Yenilenen algoritmayla birlikte beğenilerinizi, tıkladığınız link’leri, hangi cihazlar üzerinden giriş yaptığınızı ve ne tür bir internet bağlantısına sahip olduğunuzu takip eden Facebook, alışkanlıklarınıza göre hareket ederek sizin için neyin değerli olduğunu ve ne istediğinizi anlayabiliyor. Kısa süre önce hayata geçirilen ayarlar menüsünün birkaç hafta içerisinde tüm üyelerin kullanımına sunulması bekleniyor.