reklamı kapat

POPÜLER

Türk müzisyenin buluşu benzersiz akustik çalgı: Yaybahar [Video]

Yaybahar adını aldı ve literatüre de bu şekilde geçti.

Yaybahar’ın çıkarttığı sesler adeta atmosferik bilim kurgu öğeleriyle dolu. Herhangi bir elektrik bağlantısının olmadığı enstrüman, eski bilim kurgu filmlerindekine benzer sesler çıkartıyor. İlk başta Orta Doğu’ya özgü keman ve viyolonsel karışımı bir ses gibi düşünülse de Yaybahar sesi, aslında tanımlanamayacak kadar yeni bir sese, dokuya ve yankılanmaya sahip. Bu ilginç sese yakınlaşmak istiyorsanız haberin devamındaki videoyu izleyebilirsiniz.

VİDEO

Otoritelerce bu sesin orkestralar için çarpıcı bir yenilik olabileceği, Yaybahar’ın gerçek bir konser salonu için son derece uygun olabileceği dile getiriliyor.

ETİKETLER
YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Türk müzisyenin buluşu benzersiz akustik çalgı: Yaybahar [Video]” için 8 cevap

 1. Ahmet Kamiş dedi ki:

  evvettt sonunda türkün biri bişey buldu. millet uzaya mekik fırlatırken siz…….

 2. Batıkan Yolcu dedi ki:

  Ben uzaya mekik fırlatsın demiyorumda bu ne arkadaş 😀 Dediğiniz gibi okumadan önce filmlerde kullanılan efektlere benzettim dedim ki bunu anca filmde ki efektde kullanabilirler yoksa nota yok bişi yok 😀

 3. Can dedi ki:

  Yenilik veya bir bulus olacaksa illaki bunun teknik anlamda olmasina gerek var mi? Sanat alaninda da bir yenilik gayet insanlarin ufkunu genisletebilir. Gayet guzel, tebrik ederim.

 4. Sinan Baran dedi ki:

  tecavüz’den önce çalacak bir muziktir bu. Bunu duydunmu kaçacaksın.

 5. Ahmet Kamiş dedi ki:

  benim bu şekilde yazmamın sebebi türkiyede kayda değer birşeylerin yapılmaması degil , fakat küçücük bir sey yapıldıgında hemen türk sıfatıyla baslayıp her cümlede o kişinin adının başına türk kelimesini getirmeleri zoruma gidiyor ,bi kere buldukları bir icat varsa bunu insanlığa değil türklüge armagan ediyolar ,bu zihniyetin hakim oldugu bir toplumda birsey cıkmaz zaten…iyi ki de cıkmamıs….

 6. Cengiz dedi ki:

  Küçücük? o cücük kafandakilerle alakalı olmalı. Türk başında da sonunda da yazacak. Bir ingiliz bir rus nasıl her yanına iliştiriyorsa o şekilde yazmalı. Ayrıca kimse onu Türklüğe armağan etmiyor ki etse bile sorun yok büyük devletler önce kendi vatandaşına armağan eder. Senin kişilik sorunun var ise yardımcı olmak isterim. Ancak varlığımızla ilgili “zoruma gidiyor” duygun da benim zoruma gitti.

 7. Cengiz dedi ki:

  Başarılı buldum tebrikler. Doğanın seslerini yansıtan enfes bir çalgı aleti olmuş. Umarız daha fazla eser kaydedilir.

 8. Serkan dedi ki:

  Sizin haberiniz var mı kaç ülke uzaya mekik fırlatmış , çok kolay sanki , bunu şeye benzettim : Almanya , Brezilya dünya şampiyonu oluyor ve bizim takımında şampiyon olmasını beklemek gibi…