reklamı kapat

POPÜLER

antarktik bu şelfi, antarktik, garip sesler, buz şelfi

Antarktik buz şelfi üzerinden geldiği tespit edilen garip sesler [Video]

Antarktik buz şelfi üzerinden geldiği tespit edilen garip sesler araştırmacılar tarafından paylaşıldı. Videoya alınan sesler, büyüleyici olduğu kadar ürkütücü de.

Antarktika buz şelflerinin garip seslerle olan yakınlığı özellikle araştırmacılar tarafından iyi biliniyor. Ancak bu defa internette paylaşılan sesler, gerçekten uzaylı istilasını konu alan bilim kurgu filmlerindeki ses efektlerini hiç aratmıyor. Her ne kadar seslere maruz kalanların akıllarına çeşitli kötü senaryolar gelse de seslerin neden oluştuğunun açıklaması yapıldı. Buz şelfinden gelen seslere rüzgar ve iklim değişimlerinin neden olduğu belirtilirken yaşanan durumun oldukça doğal olduğu açıklandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buz şelfin yüzeyinden esen rüzgar, garip seslerin nedeni

Ortam gürültüsü yakalama uzmanı Julien Chaput, yaşananları şöyle anlatıyor: “Antarktika’nın en büyük buz kütlesi Ross Buz Sahanlığı’nın kabuk ve mantosunda araştırmalar yapmak için sahanlığın yüzeyine ekipmanlarımızı yerleştiriyorduk. Ancak çalışmalarımız esnasında spektral anormallikler deneyimlemeye başladık. Başta bu ses bozukluklarının neden kaynaklandığını anlamamız uzun sürse de sonunda bir açıklamaya ulaşabildik.” Chaput, sözlerine buz kütlesinin üzerindeki gürültünün sismik bir şekilde tüm kütlenin yüzeyine yayıldığını ekliyor. Bu yayılmaya sebep olarak da yüzeyin oldukça ince olmasını dayanak gösteriyor. Videodan da duyulabileceği gibi yayılan seslerin tonu sürekli değişerek ilerliyor. Buna sebep olan şeyse şelfin yüzeyini ele geçiren fırtınaların kendi çeşitlilikleri. Chaput ve ekibinin yürüttüğü sismik araştırmalar, buz yüzeylerinin yükselen sıcaklıklara karşı esnekliklerini anlamalarını sağlıyor.