reklamı kapat

POPÜLER

Facebook’un Snapchat’ten “ödünç” aldığı yeni özellik yaratıcılığa odaklanıyor

Snapchat‘i satın alma konusunda başarılı olamayan Facebook‘un bu sevilen mecraya rakip olma çalışmaları devam ediyor.

Bildiğiniz gibi bir süre önce Snapchat filtre yaratma konusunda kullanıcılarına özgürlük sunacağını açıklamıştı. Bu sayede hem kişiler hem de firmalar kendi yerel filtrelerini yaratabilir hale gelecekti. Üstelik bu reklam açısından da oldukça başarılı bir hamle olarak görülmüştü. Facebook bu özelliği de “ödünç” alma konusunda gecikmedi.

Mecranın Frames isimli son özelliği kullanıcıların yaratıcı olmasına olanak sağlıyor. Tanıtılan kamera efektleri platformu ile isteyen herkes kendi çizim ve tasarımlarını fotoğrafların üzerine eklenebilir hale getirebiliyor. Yapılması gereken tek şey Facebook‘un duyurduğu ölçülere uyarak, PNG formatında ve fonu transparan bir görsel yaratmak. Örneğin İstanbul‘u temsil ettiğini düşündüğünüz bir yapıyı seçebilir, bunu filtre haline getirip herkes tarafından kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Tabii bu özelliği daha kişisel etkinlikler için de kullanmak mümkün. Mesela düğüne katılanlar için yaratılan filtreler ile bu özel gününüzde fark yaratma şansı elde edebilirsiniz.

Frames‘a dair bilinmesi gereken en önemli detay ortaya çıkacak ürünün sadece size özel olmayacağı… Yani ürettiğiniz filtre seçtiğiniz alandaki herkes tarafından kullanılabilir olacak. Bunun için de önce Facebook’un içeriği inceleyip onaylaması gerekecek.