reklamı kapat

POPÜLER

fbwft

“Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?” üçleme olarak geliyor

Geçtiğimiz yıl Warner Bros. tarafından Harry Potter tutkunlarını çılgına çevirecek bir film duyurusu yapılmıştı. J.K. Rowling‘in kaleme aldığı Harry Potter serisinin, seriden bağımsız iki yan kitabından biri olan “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?“ın bir film olacağı ve Rowling’in senaryo üzerinde çalışmaya başlamış olduğu haberi hayranları büyük bir coşkuya sürüklemişti. Pazar günü yapılan duyuruya göre ise film üçleme olarak çıkacağı dedikoduları kesinleşti.
fbwft

Harry Potter evrenindeki yaratıkları ve daha fazlasını konu alan kitap küçük bir canavar sözlüğü kıvamında aslında. İlk duyrulduğunda tam olarak nasıl bir film çıkacağı konusu hayranların aklını karıştırırken, diğer yan kitap olan Çağlar Boyu Quidditch yerine bunun seçilmiş olması da buruk bir sevinç yaratmıştı. Olaya biraz daha geniş açıdan bakarsak, fantastik canavarlar sadece Harry Potter severlerin değil aslında fantastik edebiyat tutkunu pek çok insanın hoşuna gidebilecek bir konsept çünkü kitap sadece Harry Potter evreninde geçen canavarları değil, kurt adamlar, at adamlar gibi pek çok başka filme ve kitaba konu olmuş yaratıkları da barındırıyor. Peki bu canavarlar sözlüğü nasıl bir filme dönüştürülecek ve daha da önemlisi serinin muhteşem üçlüsünü filmde görebilecek miyiz?

Gelecek film Harry Potter evreninden bağımsız olmayacak fakat, Harry’nin yaşadığı yıldan 70 yıl öncesini anlatıyor olacak. Harry Potter serisinin herhangi bir şekilde öncesi veya sonrası olmayan film sadece evreni genişletip yeni bilgiler sunacak. Fantastik canavarlarla dolup taşan bir Indiana Jones filmi olup olmayacağı merak edilen film, hayranları da büyük beklentiye sokmuş durumda. Kitabı derleyen büyücünün anılarının çekilmesi muhtemelen olan filmin kitabı aşağı yukarı 30 sayfa. Üçlemede her yaratığı görür müyüz bilinmez ama fantastik canavarlara doyacağımız kesin. Böyle bir atılımın daha sonra bir Quidditch filmi için kapı aralamış olması ise hayranları oldukça umutlandırmış durumda. Canavarları yakaladıktan sonra adam akıllı bir Quidditch turnuvası seyretmemek için bir sebep yok gibi duruyor.

Seriden bağımsız bu iki kitap YKY yayınları tarafından Türkçeye çevrilmiş fakat sınırlı sayıda basılmıştı, baskısı şu an kolay kolay bulunmayan kitabı kütüphanesine ekleyememiş hayranlar için de filmle beraber yeni baskıların gelmesinin oldukça olası olduğunu belirtmekte fayda var.