reklamı kapat

POPÜLER

Far Cry 3 incelemesi

HAYATINIZ NORMAL SEYRİNDE GİDERKEN BİR ANDA TEPETAKLAK OLSA… SEVDİKLERİNİZ VE SEVDİĞİNİZ HER ŞEY BİR ANDA ELLERİNİZDEN ALINSA… SONUNDA İŞ SİZİN HAYATINIZA GELİP DAYANSA… OLDUĞUNUZ KİŞİYİ OLARAK KALMAYI NE KADAR SÜREDE TERK EDEBİLİRSİNİZ? HAYATTA KALMAK İÇİN KENDİNİZDEN VAZGEÇEBİLİR MİYDİNİZ?

Bildiğiniz gibi ilk Far Cry, Yerli kardeşlerin oyun endüstrisi sahnesine çıkış oyunlarıydı. 2004 yılında patlayan Far Cry o kadar beğenildi ki bir anda dünya çapında milyonlarca hayran edindi kendine. Ve biz de Crytek adını böylece ezberlemiş olduk. Sonradan Crytek, Far Cry’ın isim haklarını Ubisoft’ta bırakarak farklı maceralara yelken açtı. Far Cry 2, ilk oyuna göre bariz bir geri adımdı. Ubisoft Montreal, son derece tutkulu bir proje ortaya çıkarmış ancak devasa haritanın içine doğru düzgün bir senaryo eklemeyi unutmuştu. Ve işin daha da ilginci, her nasılsa açık uçlu bir oyunda bizi tekrar tekrar aynı şeyleri yapmaya mecbur bırakmıştı. Açık uçlu olup da çizgisel kalmayı nasıl başarmışlardı anlamamıştık doğrusu. Fakat bu kez durum oldukça değişik… Tarihin en iyi FPS oyunlarından biriyle karşı karşıyayız. Far Cry 3 sadece bir shooter değil, aynı zamanda rol yapma ögeleri taşıyan sıkı bir hayatta kalma oyunu. Sadece düşmanlarınıza sıkarak ilerlemek yerine, bitkilerden kendinize ilaç yapmayı öğreniyor, hayvanları avlıyor, araç kullanıyor ve korsanlarla, çetelerle dolu bir adada hayatta kalmak için ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyorsunuz. Söylemesi gerçekten kolay ancak adaya düştüğünüz zaman bunun her zamanki oyun deneyimlerinizden biraz farklı olduğunu hemen yarım saat içinde anlıyorsunuz.

MODERN KORSANLAR
Jason Brody, kardeşleri ve arkadaşlarıyla birlikte adrenalin bağımlısı çılgın bir grubun üyeleridir. Dünyanın farklı yerlerinde serbest düşüşten tutun, snowboard’a kadar çok çeşitli ekstrem sporlara merak salmışlardır. Ailelerinin hali vakti yerindedir ve hayatta olabildiğince umursamaz bir şekilde takılmaktadırlar. Fakat yat ile gezerken keşfettikleri cennet bir adada kafalarına göre takılırlarken bir anda korsanların eline düşerler. Açık denizlerde yolcu gemilerini yağmalayan ve liderliğini Vaas Montenegro adlı bir psikopatın yaptığı çetenin eline düşen Jason ve ağabeyi esir edilirler. Oyun da bu şekilde açılmış olur… Oyunun hemen başında karakteriniz, korkudan eli ayağı titreyen, hayatında daha kurşun dahi sıkmamış gayet temiz bir aile çocuğu. Oyun ilerledikçe bambaşka bir hale dönüşecek olan Jason, adaya dağılmış olan arkadaşlarını bulmak ve onları kurtarmak için elinden ne geliyorsa yapmak zorunda. Oyunun hemen başlarında Vaas’ın elinden kaçmayı başaran Jason’a ada çetelerinden birinin lideri yardım ediyor. Ona bir yol gösteriyor ve hayatta nasıl kalacağını anlatıyor. Jason öncelikle ormanda nasıl hayatta kalacağını öğreniyor. Bitkilerden yaralarını iyileştirmek için nasıl ilaç yapacağını, hayvanları avlayarak neler elde edebileceğini görüyor. Tabii silah tutmayı ve onları nasıl verimli kullanacağını da yavaş yavaş sökmeye başlıyor. Far Cry 3 olabildiğince büyük ve tehlikelerle dolu bir adada geçiyor. Vaas’ın adamları adada sürekli devriye geziyor. Onlardan kaçsanız bile vahşi hayvanlarla burun buruna geliyorsunuz. Biz bunu oyunun ilk saati içinde zor yollardan öğrendik. Ana yoldan gitmeyelim, devriyelere yakalanmayalım dedik ve yolumuzu ormanın içinden bulmaya karar verdik; karşımıza bir tane dev gibi Komodo Ejderi çıktı, sonra ne olduğunu anlamadan etrafımızda 8-10 tanesinin bize saldırmaya hazırlandıklarını fark ettik. Anında etrafımızı sarıp bizi çaresiz bıraktılar. Yapacak bir şey yoktu ve paşa paşa öldük. Oyunun sadece düşman yapay zekası değil, vahşi yaşamın kendisinin yapay zekası da son derece iyi çalışıyor. Oyun boyunca Vaas’ın kullandığı haberleşme kulelerini ele geçirmeye ve bu sayede haritanın farklı bölümlerini açmaya çalışıyorsunuz. Bu nedenle sık sık orman ile muhatap oluyorsunuz. Her duruma uygun silah bulundurmazsanız haliniz gerçekten harap; çünkü oyun zor. Sadece düşmanlara karşı değil, doğaya karşı da mücadele ediyorsunuz ve Jason oyunun başında nasıl tecrübesizse, siz de aynı şekilde son derece tecrübesizsiniz. Oyuna Jason ile birlikte alışacak ve ilerledikçe çok daha iyi oynamaya başlayacaksınız. İyi oynamaya ve deneyim kazanmaya başladıkça oyundan çok daha fazla keyif alacaksınız.