reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Ferrari FXX EVO’nun homurtuyla başlayan sürüşü çekiciyle sonlandı [Video]

Monza’da gerçekleştirilen test sürüşü sırasında kontrolden çıkan Ferrari FXX EVO, halihazırda sınırlı sayıda olan örneklerinden birisini şimdilik kaybetti.

Advertisement

Geride bırakmaya hazırlandığımız kasım ayında K EVO versiyonuyla karşımıza çıkan Ferrari‘nin pist odaklı canavarı FXX, test süreçlerinin de önemli oyuncusu. 1.050 beygirlik güç ve 900 Nm torkla pist sınırları içerisinde kalmaya devam eden modelini aerodinamik açıdan güçlendiren Ferrari’yi üzen haber Monza‘dan geldi. Yeni versiyonun heyecanı içerisinde olan markanın, model ailesindeki ilk versiyonlarından olan FXX EVO test sürüşü için çıktığı pistte beklenmedik şekilde kontrolden çıktı. Tekerleğinin bir tanesini virajda bırakan aracın pilotu kazadan ciddi bir yara almazken, EVO’nun garaja götürülmesi için piste çekici getirilmesi gerekti.

Kazanın sebebi lastikler

İlk gelen bilgilere göre lastiklerin yeterince ısınmamasından ötürü gerçekleştiği söylenen kazada sürücünün de kontrolsüz şekilde manevra almaya çalıştığı görülüyor. Toplamda sadece 29 adetlik üretim rakamıyla Ferrari tarihindeki yerini lan FXX EVO’nun milyon dolarla telaffuz edilen bedelini düşündüğümüzde içimizde ufak bir burulma da olmuyor değil. Üzerinde 6.2 litrelik V12 motorun yaptığı modelin 800 beygirin üzerinde güce sahip olduğunu da belirtmekte fayda var. Sözü fazla uzatmadan sizleri Enzo tabanlı canavarın ilk başta sevindirip sonra üzen pist görüntüleriyle baş başa bırakalım.

VİDEO
https://youtu.be/1ngUzIbsuss