reklamı kapat

POPÜLER

FIFA 11

Spor oyunlarının en büyük handikapı gerçekçilik ve eğlence arasında ince çizgiyi her zaman tutturmak zorunda olmasıdır. Özellikle FIFA serisi 2000’li yılların ilk yarısında eğlenceyi ön planda tutup gerçekçilik ve taktik kurgusundan epeyce ödün verdiği için tahtını Pro Evolution Soccer serisine kaptırmıştı. Dile kolay, FIFA 11 serinin 19’uncu oyunu ve tahtını çoktan geri almış durumda. Şimdi bulunduğu yeri daha da sağlamlaştıracak özelliklerle tekrar karşımızda. İçinde bulunduğumuz durumu kısaca özetleyeceğiz: Muhtemelen oyun tarihinin gelmiş geçmiş en iyi futbol oyunuyla karşı karşıyayız!

Advertisement

KAYBETMEYE ZAMANIMIZ YOK
FIFA 11’in zor bir oyun olduğunu baştan belirtelim. Oynamaya başladığınız ilk anlarda bir süre zorluk çekmeniz olası ama bu son derece doğal bir durum. Bu zorluk, kesinlikle oyunun dinamiklerinin anlamsızlığından ya da kötü olmasından kaynaklanmıyor. Karşımızda şimdiye kadar bir futbol oyununda geliştirilmiş olan en anlamlı pas sistemlerinden biri duruyor. FIFA 11’de pasların hızı, şiddeti ve nereye gideceği tamamen oyuncuya bırakılıyor. Elbette ki pası veren futbolcunun özellikleri de burada belirleyici bir etken ama inanın oyun bu sistem sayesinde olduğundan daha akıcı bir hale gelmiş. Taktik ekranında kurguladığınız tüm sistemlerin işlediğini görmek paha biçilemez bir his. Elbette ki bu yeni pas sisteminin bunda etkisi çok büyük. Kesinlikle kalıp atak taktiklerine bağlı kalmadan, akıcı ve esnek bir şekilde istediğiniz oyunu kurgulayabiliyorsunuz. Oyunda en çok vakit geçireceğiniz bölüm Kariyer Modu (Career Mode). Daha önce tek bir oyuncunun kariyerini yönetebildiğiniz Be a Pro ve teknik direktörlüğe soyunabildiğiniz Manager gibi modlar Kariyer Modu’nun altında toplanmış durumda. Bu seçeneğin altında oyuncu, teknik direktör ya da oyuncu/teknik direktör olmayı seçebilir ve 15 sezon boyunca kariyerinizi ilerletmeye çalışabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin oyunun sosyal ağlar ve network özellikleri güçlü olduğu için kendinizi hem online, hem de offline bir şekilde ifade etme ve geliştirme şansı bulacaksınız. Hem menajerlik moduna, hem de Be a Pro moduna son derece yerinde yenilikler getirildiğini görüyoruz. Örneğin, menajerlik modunda yönetimden bir transfer bütçesi alacağınız zaman bunu artırma şansınız oluyor ama elbette ki bunu belli bir güven ortamı oluşturduktan sonra yapabiliyorsunuz. Ayrıca bağlı olduğunuz kulüpten ekstra isteklerde de bulunabiliyorsunuz. Diğer yandan takımın koçu tarafından aldığınız raporlar da geliştirilmiş. Artık tüm oyuncularınız için teker teker raporlar alabiliyorsunuz. Örneğin, bir oyuncu için “Potansiyelinin tamamını kullanıyor, artık gelişme kaydedemez” ya da “Biraz zaman tanınırsa çok iyi olacak” gibi yorumlar alabiliyorsunuz. Oyunun hemen hemen tüm özellikleri gibi menajerlik modu da daha esnek ve eğlenceli bir hale gelmiş. Menüler arasında kaybolmak gibi bir endişeniz de olmasın, zira tüm arayüz son derece anlaşılır ve erişilebilir durumda. Tekrar oynanabilirliğe dönecek olursak, kalecilerin son derece geliştirildiğini görüyoruz. Sadece animasyon anlamında değil, oyuna gerçekçilik katacak şekilde daha çevik ve hızlı kalecilerle karşı karşıyayız. Özellikle karambol anlarında inisiyatif anlamında çok başarılılar. Boşta kalan toplarda aptallaşmıyor ve tereddüt etmeden topu en uygun şekilde uzaklaştırmaya ya da ona sahip olmaya çalışıyorlar.

ŞAMPİYONLUĞA GİDEN YOL
Oyuna eklenen yeni modlardan biri de üzerinde çok konuşulan Be A Goalkeeper modu. Evet, yılların geyiği bu oyunla gerçek oluyor ve artık kaleciyi de canlandırabiliyoruz. Elbette ki alışmak epeyce zor ve zaman gerektiriyor. Ama bir alıştığınız zaman inanılmaz derecede eğlenmeye başlıyorsunuz. Kalecilik zor iş, oyunda da öyle… Kaleci olarak oynadığınız zaman tüm sahayı görecek şekilde bir kameradan oynamaya başlıyorsunuz. Pozisyon almak, normal Be a Pro modundan çok daha önemli bir hale geliyor. Hatta kimi zaman geriden oyun kurmak durumunda bile kalabiliyorsunuz. Böylece yeni FIFA’nın sloganı da daha bir anlam kazanmış oluyor: “We are 11” Yani artık her bir futbolcuyu ayrı ayrı kontrol etme şansınız var. Bu özellik online modlarda da kullanılabiliyor.

MEKSİKA DALGASI
Teknik özelliklere baktığımızda gelişme kaydedildiğini söylemek güç. Grafikler bir önceki oyunla hemen hemen aynı. Ufak tefek düzeltmeler ve animasyonlarda gelişmeler var ancak bunlar hemen gözünüze çarpacak şeyler değil. Ama hiç şikayetçi değiliz çünkü bir önceki oyunun grafikleri de gayet güzeldi. Animasyonlar daha yumuşak ve ünlü futbolcuların fiziksel özellikleri daha gerçekçi. Buradaki tek eksi notumuz, bu özelliklerin pek az futbolcuya uygulanmış olması. Özellikle Spor Toto Süper Lig’deki oyuncuların pek azı gerçeğe benziyor. Diğer yandan gol kutlamaları da daha sevimli bir hale gelmiş. Artık ünlü futbolcuların kendileriyle özdeşleşen sevinçlerini tek bir tuşla yapabiliyorsunuz.

YENİ SEZON
FIFA 11, piyasadaki en yakın rakibi PES 2011’e epeyce bir fark atıyor. Açık ve net: Bu oyun şimdiye kadar yapılmış en sıkı futbol oyunu. Oyunun platformları arasında birtakım farklılıklar var. Bir önceki oyunda PC ve konsollar arasındaki oyun motoru farklıydı. Bu kez PC sürümünde de konsollardaki grafik motoru kullanılmış ama maalesef PC sürümünde kaleci olarak oynayamıyorsunuz. Ama hangi platformda oynarsanız oynayın bu sezonun futbolu size keyif verecek.

FIFA 11
Pasların kontrolü artık tamamen bizde. Bu nedenle oyundaki açık alanlar her zamankinden daha çok önem taşıyor. Özellikle kanat akınlarında korner direğine doğru adam kaçırıp orta açmak etkili bir taktik.

FIFA 11
Yıldız oyuncuların yetenekleri oyuna olabildiğince yansıtılmış. Bu oyuncuların yeteneklerinden mutlaka faydalanmalısınız. Hız, yetenek ve isabet oranı çok yüksek olan bu oyuncular maçın kaderini büyük ölçüde değiştirebiliyorlar.

FIFA 11
Oyunun menajerlik modunda gerçekten bir menajere dönüştüğünüzü hissediyorsunuz. Bunda elbette ki geliştirilen özelliklerin de katkısı var. Ama serinin öncekilerine göre daha zor olduğunu belirtelim.

FIFA 11
Özellikle online modlarda sevinç gösterilerini bilmek rakibinizi kızdırmanın ideal yolu. Belli gol sevinçleri daha önceki oyunlarda olduğu gibi tuş kombinasyonlarıyla yapılabiliyor. Ama asıl görülmeye değer olanlar yıldız oyuncuların gösterileri.

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES – MÜZİK
-5YILDIZ-

YAPIMCI
• EA CANADA

DAĞITICI
• EA

PLATFORM
• PS3, PSP, XBOX 360, PC, Wii, DS