reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Fotoğraf: Kathy Ann Lim

Film yapımcısı kaybettiği gözünün yerine kamera yerleştirdi [Video]

Yarı insan yarı robot olan cyborg’lar bilim kurgunun sevilen elementlerinden. Ancak cyborg’lar hayali canlılar değil. Aksine hayatın içinde hemen yanı başımızdalar. Tabii çok daha basit ve “zararsız” bir teknolojiyle.

Protez uzuv teknolojisi hızla gelişirken ortaya çıkan ürünler de hayranlık uyandıran cinsten. Rahatlıkla en ince işlemleri dahi yapabilen el ve kol protezlerinden kolayca yürümeyi, hatta koşmayı sağlayan bacak protezlerine kadar uzanan gelişimde yeni perde ise kamera yerleştirilmiş gözler oluyor. 44 yaşındaki film yapımcısı Rob Spence, küçükken geçirdiği bir kaza sonucu gözlerinden birini kaybetmiş. Ancak şimdilerde oldukça ilginç bir göze sahip. Gözünün içine kamera yerleştirilen Spence, artık Eyeborg olarak anılıyor.

Accessor-eyes-ing #facehack #cyber #cyborg #cybernetics #sciencebitch #robot #terminator

Rob Spence (@spence.rob)'in paylaştığı bir gönderi ()

Eyeborg projesinin ana kahramanının gözüne yerleştirilen kamera sunduğu pil gücüyle 30 dakikalık görüntüler kaydedebiliyor. Bu sebeple 7/24 kullanılabilecek bir aksesuar değil. Ancak bu bilgi kamera gözü daha az etkileyici kılmıyor. Analog sinyaller kullanan kamera optik sinir ile Spence’e bağlı değil. Yani Spence direkt olarak kameradan göremiyor. Bunun yerine görüntüler başka bir ekran ile paylaşılıyor. Spence’in ilk “kamera gözü” 2008 yılında üretildi. O zaman çok daha ilkel bir görünüme sahip olan gözün şimdilerde daha gerçekçi olması sağlanmaya çalışılıyor. Square Enix’in Deus Ex: Human Evolution oyunu için gerçek cyborg’larla çektiği belgeselde de yer alan Spence’i Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

VİDEO