reklamı kapat

POPÜLER

web kamera

Günün en garip içeriği: Göz şeklinde web kamera [Video]

Global pandeminin etkisiyle artık hayatımızın büyük bölümü web kamera karşısında geçiyor. Peki kamera yerine bir göze bakmak ister misiniz?

Buna çoğu kişinin cevabı yüksek ihtimalle hayır olacaktır. Ancak karşımızda gerçekten bir insan gözü şeklinde web kamera bulunuyor.

Bu web kameranın arkasında Saarland Üniversitesi araştırmacısı Marc Teyssier yer alıyor. Teyssier, gerçekten göz kırpabilen, kaş ile kirpikleri olan ve insan derisini taklit eden bir gövdeye sahip kamera geliştirmiş.

Eyecam adı verilen kamera için benzer ürünlerin gelecekteki potansiyel tasarımını araştıran bir prototip açıklaması yapılıyor.

Marc Teyssier, Eyecam için bizi görebilen, göz kırpabilen, etrafa bakıp gözlemleyebilen insan gözü şeklinde bir web kamerasıdır diyor.

Bu kamera yukarıdaki videoda da izleyebileceğiniz üzere aktif olarak görev yapıyor. Yüz tanıma teknolojisiyle kişileri takip edebilen ve “göz teması” kurabilen ürün, sadece tek göz olduğundan gerçekten çok garip ve ürkütücü görünüyor.

Şimdilik satış amacı güdülmediği için biraz esprili olarak tasarlanan Eyecam, bu tarz bir üründe olabilecek en iyi düzeyde hareket getiren ufak motorlar kullanıyor. İç donanım hemen aşağıda görülebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Web kamera kullanımı ile birçok kişinin olmazsa olmazı olan göz teması temel olarak ortadan kalkıyor

Bunu geri getirmek adına ilginç bir başlangıç temeli oluşturan ürün, Marc Teyssier tarafından “yeni jenerasyon web kamerası” şeklinde de öne çıkarılıyor.

Marc Teyssier bu ürün için şu soruları da soruyor. Daha insan gibi olsalardı cihazlarımızla nasıl etkileşim kurardık? Çevremizi saran gözetim / gözetleme sistemleri bu kadar somut olsaydı davranışlarımız nasıl değişirdi?

Gerçekten böyle insan gözü formunda bir kamera karşısına kişiler kendisine ve davranışlarına daha fazla dikkat eder mi? Gerçekten gelecek için cevaplanacak daha çok sorumuz var..