reklamı kapat

POPÜLER

Vivo

Vivo’dan “insan gözünden” ilham alan kameralı akıllı telefon

En son karşımıza Apex 2020 konsepti ile çıkan Vivo, bu sefer özellikle kamera konusunda merak uyandıran yeni bir akıllı telefon ile gündemde.

Vivo Apex 2020 modeli hatırlarsınız arkasında iki adet kamera taşıyordu ve burada 48 megapiksellik “Gimbal” adı verilen ana kamera yer alıyordu. Bu kamera aktarıldığı kadarıyla tüm modül ile beraber mekanik olarak hareket ediyor ve böylelikle daha önce bir telefonda görülmemiş görüntü sabitleme (OIS) sunuyor. Bu yüzden kamera sabitleme aparatlarına verilen isim olan “Gimbal” ibaresiyle gelen bu kamera için, günümüzdeki OIS sistemlerine oranla tam yüzde 200’lük bir performans artışından bahsediliyor. İşte bu kamera sistemi 1 Haziran tarihinde gerçek olacak gibi görünüyor. Çünkü aşağıdaki paylaşıma göre firmadan insan gözü gimbal kamera sistemine sahip bir akıllı telefon geliyor. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz üzere ciddi şekilde hareket eden kamera modülü, bu sayede çok ama çok iyi görüntü sabitleme getirecek gibi görünüyor. Bu modelin diğer detayları ise henüz bilinmiyor. Ancak firmadan Vivo X50 ve X50 Pro yolda ve bu kameranın Pro’nun en önemli özelliği olacağı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vivo Apex 2020 için başka neler gösterilmişti?

Vivo, Apex 2020 modelinde 16 megapiksellik ön kamerayı direkt olarak ekranın altına almasıyla da ses getirmişti. Firma bunun için ciddi bir çalışma yapıldığını aktarıyor. Söylendiği kadarıyla kameranın üstündeki ekran kısmında ışık geçirgenliği normalde altı kat daha yüksek ve buna karşın özel algoritmalar ile görüntü kalitesinde bir kayıp yaşanmıyor. Bünyesinde Apex 2019 gibi herhangi bir port ya da fiziksel buton yer almayan telefon, bunun yerine 60W gücünde kablosuz şarj sunuyor.

İlgili Video

İLGİLİ HABERLER