reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

microsoft project zanzibar

Fiziksel nesneleri dijitale taşıyan katlanabilir cihaz [Video]

Microsoft oldukça ilginç yeni projesini tanıttı. Project Zanzibar, fiziksel nesnelerle dijital işler yapmanızı sağlıyor.

Advertisement

Microsoft, gerçek yaşamla dijitali aynı potada eriten yeni projesini ortaya çıkardı. Project Zanzibar akıllı bir kumaş benzeri materyal olarak öne çıkıyor. Rahatça katlanabilen bu malzeme fiziksel etkileşimi hissedebiliyor. NFC teknolojisinden beslenen bu ürün üzerinde gerçekleştirdiğiniz eylemler kendine dijitalde yer buluyor. Bilgisayar, tablet ya da bir ekrana bağladığınız bu mat, NFC çipe sahip oyuncakları da tanıyabiliyor. Böylelikle tanıtım videosunda da görüldüğü gibi, kart oyunu dahi oynama mümkün oluyor. Proje aslında geliştiricilere sayısız çalışma alanı sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oyundan kodlamaya

NFC’li akıllı telefonları üstüne koyarak ekran yansıtması dahi yapabileceğiniz Zanzibar, objeleri takip edebiliyor. Önceden tanımlı objelerle eğitim setleri dahi oluşturabileceğini bu ilginç ürün yeni olasılıkların da kapısını aralıyor. LEGO’yla Minecraft’ı bir araya getirecek potansiyele sahip olan Zanzibar’ın uygulama alanlarından birinde NFC çıkartmalarla bunun olabileceği de gösteriliyor. Bu ayın sonunda Kanada’da gerçekleştirilecek olan ACM CHI Konferansı’nda tüm detaylarıyla tanıtılacak olan ürünün eğitim alanında da kendine önemli bir yer bulması planlanıyor. Projeyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilir, hazırlanan kısa videoyu haberin devamında izleyebilirsiniz.

Video