reklamı kapat

POPÜLER

windows 10

Zorunlu Windows 10 güncellemesi yüzünden Microsoft’a 600 milyon dolarlık dava

Her ne kadar bilgisayarların güvenliği için en yeni güncellemeleri edinmek şart olsa da herkes aynı fikirde değil. Üstelik Microsoft’un Windows 10 güncellemesini uzun bir süre ücretsiz olarak dağıtması bile kullanıcıları memnun edememiş gibi görünüyor.

Amerikalı Frank Dickman, Microsoft ve firmanın CEO’su Satya Nadella’ya açtığı Windows 10 davası yüzünden gündemde. Kullanıcının “sivil hakların ihlali” olarak gördüğü sorun ise firmanın neredeyse zorunlu tuttuğu Windows 10 güncellemesi. Asus 54L dizüstü bilgisayara sahip olan Dickman, Windows 7 yüklü gelen cihazını işletim sisteminin son sürümüne güncellediğini ve bu andan itibaren cihazın işlevsizleştiğini belirtiyor. Dickman’ın dava metninde ise firmadan iki talebi var. Microsoft davacıya ya yeni bir Windows 7 kopyası sağlayacak ya da 600 milyon dolar ödeme gerçekleştirecek. Tabii Dickman davayı kazanabilirse…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

600 milyon dolarlık dava

Güncelleme sırasında yedeklerini kaybettiğini ve eski Windows 7 kopyasının da anahtarının artık bulunmadığını belirten Dickman, davasına bakacak bir avukat da bulmuş. Microsoft’un bu davaya karşı vereceği tepki ise hayli merak ediliyor. Windows 7 ise her ne kadar neredeyse 9 yıllık olsa da kullanım açısından pazarda Windows 10’un önünde. Verilere göre Windows 7 ‘nin pazardaki payı yüzde 42,3’ken Windows 10’un payı yüzde 34,2 olarak görünüyor.

Ancak tekrar hatırlatalım. Güvenlik açıklarına maruz kalmamak için firmanın güncellemelerini düzenli olarak gerçekleştirmek gerekiyor. Nispeten eski cihazların yeni güncellemeleri kaldıramama ihtimali ise ne yazık ki her zaman bulunuyor. Dickman’ın resmi şikayetinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.