reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Windows 10

Windows 10 mayıs güncellemesi için ortaya çıkan ilginç gelişme

Microsoft, Windows 10 mayıs güncellemesi için ilginç bir konuyla gündemde bulunuyor. Güncellemeyi yapmak için yapılması gereken yeni bir şey var.

Windows 10 mayıs güncellemesi, Microsoft tarafından açıklandığı kadarıyla sistemde USB depolama cihazları ya da SD kart takılı olduğu zaman yüklenemeyecek. Firmanın “uygunsuz sürücü atama” sorunu oluşabileceğinden dolayı bu kararı verdiği söyleniyor. Kişilerin yeni sürümü yükleme için mutlaka USB depolama cihazlarını ya da takılı SD kartlarının bilgisayarlarından çıkarması gerekiyor. Bu durumun sadece Windows 10 v1803 ya da Windows 10 v1809’den yeni sürüme geçenlerde olduğu söyleniyor. Daha eski sürümleri kullananlar içinse USB çıkarma işlemine gerek olmadığı açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft, Windows 10 için USB odaklı bir değişiklik daha yaptı

Windows işletim sisteminde USB bellekleri bilgisayardan sökmeden önce “çıkar” seçeneğine basmak gerekiyor. Bu seçeneğe basılmadığı zaman bellek güvenli olarak çıkarılmamış oluyor ve karşınıza bir uyarı gösteriyor. İşte bu durum Windows 10 1809 ile değişti. Artık ise belleği çıkarmadan bilgisayardan söktüğünüz zaman karşınıza bir uyarı gelmiyor. Bu altyapıda şu an iki farklı seçenek yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha iyi performans seçeneğinde önbellek kullanılarak daha yüksek aktarım hızlarına ulaşılabiliyor. Ancak bu seçenek kullanıldığında belleği yukarıda da söylediğimiz gibi “çıkar” demeden bilgisayardan sökmemek gerekiyor. Bu yapıldığı zaman bazı veri kayıplarının olabileceği söyleniyor. Artık yerleşik olarak seçilen “hızlı çıkarma” seçeneği ise önbellek kullanmıyor. Bu yüzden aktarım performansı biraz düşüyor ancak belleği “çıkar” demeden söktüğünüz zaman veri kaybı yaşanmıyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın yeni kablosuz kulaklık modeli