reklamı kapat

POPÜLER

Football Manager 2015 incelemesi

fm1
ALGIDA SEÇİCİLİK
Açık konuşmak gerekirse bu noktada genel algıdan biraz farklı düşündüğümüzü belirtmek durumundayız. Football Manager bize göre bir simülasyon oyunu değil, olsa olsa bir rol yapma oyunu olabilir, o da çok zorlarsak. Bir oyunun simülasyon olarak nitelendirilebilmesi için sahip olması gereken en önemli özelliğin gerçekçilik olması gerekir. Peki Football Manager gerçekçi bir oyun mu?

Bize göre alakası bile yok. Aksine, yapımcıların eğlenceyi artırabilmek adına gerçekçiliği bilerek kenara attığını bile düşünüyoruz. Yahu, az biraz çaba ile Balıkesirspor’u daha ilk sezonda şampiyon yapabildiğiniz, Milwall ile birkaç sezon içerisinde Şampiyonlar Ligi Kupası’nı kaldırabildiğiniz bir oyundan bahsediyoruz. Bunun neresi gerçekçi, neresi mantıklı? İstisnasız herkes bu oyunu “normalin dışında” başarılar elde edebilmek, televizyondan izlediği teknik direktörün yapamadıklarını yapabilmek amacıyla oynuyor. Bir anlık sinirle ağzına geleni saydığı adamın yerinde olsa neler başaracağını ballandıra ballandıra anlatan adam, söylediklerini burada gerçekliğe kavuşturuyor. Eğer Football Manager bunu oyuncuya veremeseydi kimse yüzüne bile bakmazdı. Biraz zaman, biraz çaba ve biraz da dikkat ile her türlü başarıyı elde edebileceğiniz bir oyun FM ve bu yüzden de alabildiğine arcade bir yapısı var aslında. Elbette kendi içinde zorlukları bulunuyor ancak hiç birbirimizi kandırmayalım; hepimizin 3-4 sezon sonunda dünyanın en iyi yıldızlarından kurulu bir kadro yaratması işten bile değil. Bunlar herkesin aşabildiği zorluklar ise, gerçek anlamda zorluk olarak nitelemek ne derece mantıklı? Bizce değil. Bu söylediklerimiz asla oyunun kötü olduğu anlamına gelmiyor, sadece elimizdekinin ne olduğunu daha iyi anlayabilelim istiyoruz.

fm5

Football Manager, uzun yıllardır oyuncularının bireysel başarı yaşamaları konusunda çok iyi işler başarmış, oyuncuların teknik direktör gibi hissetmesine imkan vermiştir. Ancak kabul edelim, son yıllarda bir duraklama dönemine girdiği de aşikar. 2015 de dahil olmak üzere son 3 yıldır karşımıza çıkan oyun kozmetik anlamda devamlı kendini geliştiren ancak sistematik düzeyde yerinde sayan bir durumda. Football Manager gibi oyunlarda oyuncuların istemediği tek şey alışkanlıklarının bozulmasıdır. Ancak Sports Interactive inatla her sene oyunun ara yüzünü baştan aşağı değiştirerek kafaları allak bullak etmeyi başarıyor. Menü seçeneklerinin yeri, simgeler, imleçler sürekli değişkenlik gösteriyor ancak bu durum daha önce bahsettiğimiz kozmetik bir dokunuştan fazlası değil. FM 2015 için de durum farklı değil. Menü barı dikey bir şekilde sola gelmiş, oyuncuyla ilgili özellikleri belirten simgeler değişmiş ve buna benzer birçok farklı detay değişmiş. Sevgili Sports Interactive, hiç kusura bakma ama bu durum artık bir yenilik olarak algılanmıyor bünyemizde. Rahatsızlık vermekten başka bir işe de yaradığı yok ne yazık ki.