reklamı kapat

POPÜLER

Football Manager 2015 incelemesi

Football Manager 2013
YEMEZLER EFENDİM
3 boyutlu maç motoru geliştirmiş. Nerede yahu bu geliştirmeler, keşke biz de görebilseydik. Tüm oyuncuların isyan ettiği hataların hepsi yerini korurken hangi geliştirmelerden bahsediliyor! Futbolcular yine inme inmiş gibi hareket ediyor, kaleciler hala topu karpuz zannediyor. Hatta bize göre bu senenin maç motoru geçen senekinden bile kötü olabilir.

Mesela rakip duran top kullanıyorsa penaltı kazanmışlar gibi düşünebilirsiniz, gol olma ihtimali neredeyse aynı. Bir maçta 5 kere kornerden gol yenir mi? Eğer elinizdeki oyun FM 2015 ise yenir. Durumun defans oyuncularına farklı taktikler çalıştırıp savunma antrenmanı yaptırmanızla ya da ince ayar adam markajı vermenizle de alakası yok. Ne yaparsanız yapın golü yiyorsunuz. Diyelim ki az önce saydığımız sebeplerden kaynaklı bir gol yeme durumu olsun bu; oyun için simülasyon diyorsunuz ama keşke futbolculara biraz yapay zeka verilseydi nasıl olurdu acaba? 5. lig takımı bile üç kez aynı şekilde gol yese dördüncüde nasıl bir savunma yapması gerektiğini anlar. İlla teknik direktörün kenardan bağırması mı lazım bir şeylerin değişmesi için? Simülasyonmuş…

fm4

KARAR SİZİN
Football Manager serisinin bize göre en büyük eksikliği burası. Futbolcular, teknik direktörün ağzından çıkanları birebir yerine getirmekle hükümlü robotlardan farksız. Maç içinde duruma göre hareket eden, kendini geliştiren bir yapay zeka eklenmedikçe de bu durum böyle devam edecek. FM serisinden aşina olduğumuz üzere saçmalık düzeyindeki sorunlar elbette ki gelen yamalarla düzeltilecektir. Ancak biz, oyunu çıkış halindeki durumuna göre değerlendirmek durumundayız. Üzülerek söylüyoruz ki 15 seneden fazladır birlikte olduğumuz arkadaşımız artık bizi etkilemek için hiç çaba sarf etmiyor gibi görünüyor.