reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Formula 1 uzmanı Williams ve Singer imzalı “kalp kıran” Porsche 911 restorasyonu [Galeri]

Yakın dönemde ilk detayları paylaşılan Porsche 911 projesi, 500 beygirlik bir performans dokunuşunu beraberinde getirdi.

Porsche 911 günümüzde de her ne kadar popüler bir otomobil olsa da, çıkış noktalarının karakterini barındıran bazı versiyonlar asla tazeliğinden birşey kaybetmez. Bazı tutkunları içinse Porsche 911 denildiğinde akıllara sadece belirli versiyonlar gelir. Bunlardan birisi de 90’lı yıllara damga vurmuş 964 kasalar. Efsaneleşmiş kasalardan birisi de, başrollerini Cem Yılmaz ve Mazhar Alanson‘un paylaştığı “Her Şey Çok Güzel Olacak” filminde, Alanson’un canlandırdığı Nuri karakterinin meraklısı olduğu otomobil olarak akıllarımıza kazınır. Kurgusal olarak filmde var olan bu tutkuyu gerçek hayatta uzman bir ekiple restorasyon ve modifikasyona döken Singer, geçtiğimiz aylarda ilk detaylarını paylaştığı 911 projesini nihayet gün yüzüne çıkarttı. Proje kapsamında Formula 1’den tanıdığımız Williams Engineering ekibiyle ortaklaşa süreç yürüten Singer, meraklılarının rüyalarına girecek 500 beygirlik bir otomobil 911 ile bizleri karşılıyor.

Üzgünüm “Lotus” belki başka sefere

Renk seçeneğinden kokpitine kadar tüm detaylarıyla bizi içerisine çekmeyi başaran modelin motor bölümünden başlayalım. Burada tamamen Willams’a ait olan bir makinenin konumlandırıldığı araçta 4.0 litrelik altı silindirli ünite yer alıyor. Eski Porsche mühendisi Hans Mezger’in de imzasını taşıyan motorun bu gücünü en anlamlı kılan değerse sadece 990 kilogram olan toplam ağırlık değeri. Genellikle Lotus ile karşımıza çıkan bu ağırlık değerinin ardından hafızaları tazelemenin zamanı gelmiş gibi gözüküyor. Araç bu değeriyse, karoser ve gövde parçalarının tamamında magnezyum, titanyum ve karbon fiber materyallerin kullanılmasına borçlu. Aracın elden geçirilen diğer teknik parçalarının başınıysa süspansiyonlar çekiyor. Stoklara göre çok daha hafif hale getirilen süspansiyonlar ayarlanabilir geometrisi sayesinde sürüş dinamiğini bir adım ileriye taşıyor. 18 inç‘lik hafif alaşım BBS jant ve karbon Brembo fren sistemiyle donatılan 911’in altı ileri değerli olan manuel vites kutusunun bile hafif alaşım olması gerçekten takdiri hak ediyor.


Geliştirmenin kokpit ayağına baktığımızda dışarıda tamamlayıcı renk olarak sunulan kırmızının daha hakim olarak ele alındığını görüyoruz. Koltuklar başta olmak üzere karbon parçaların varlığını hissettirdiği bu bölümde aracın kimliğini bozacak eklemelerden kaçınıldığını görmek fazlasıyla sevindirici. Singer’in üretim tesisinde sadece 75 adet üretileceği açıklanan modeller için rezervasyon süreci önümüzdeki günlerde başlayacak.