reklamı kapat

POPÜLER

yigal ozeri
yigal ozeri
yigal ozeri
yigal ozeri
yigal ozeri
yigal ozeri

Fotoğraf mı, resim mi olduğuna karar veremeyeceğiniz yağlı boya çalışmaları [Galeri]

Her dalı ayrı zorluklara sahip olan sanatta sadece yetenek değil, tecrübe, bilgi ve azimli çalışma da büyük önem taşıyor. Yigal Ozeri‘nin bu yağlı boya çalışmaları ise tüm bunları bir araya getirip ortaya gerçek üstü işler çıkarıyor.

Var olanı taklit ederek resmeden ressamların amacı her zaman fotorealizm değildi. Ancak bu akımın ardından bazı sanatçılar fotoğraftan ayırt etmenin güç olduğu işlere imza attı. Bu isimlerden biri de Yigal Ozeri. Fotorealizmden beslenen yağlı boya işleriyle karşımıza çıkan Ozeri’nin tablolarını fotoğraflardan ayırt etmek pek kolay değil. Her bir detayın ince ince işlendiği yağlı boya çalışmaları, kendine hayran bırakan bir görsellik sunuyor. Ozeri’nin geçmişine baktığımızda ise bu tecrübe ve eşsiz çalışmalara gelmeden sanatçının 1987’den bu yana çalışmalarını sergilediğini görüyoruz. Haberin üst kısmındaki galeriden Ozeri’nin bazı çalışmalarına göz atabilir, buradan tüm çalışmalarını görüntüleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fotorealizm nedir?

Fotorealizmin kökleri 1960ların sonuna kadar gidiyor. Amerika’nın ilk fotorealistleri arasında John Baeder, Richard Estes, Robert Bechtle, Charles Bell gibi ressamlar yer alıyor. Pop Art’tan evrimleşen akımda amaç ortaya koyulan resmin resimdense bir fotoğrafmış gibi görünmesini sağlamak. Hayli ilginç akıma dahil olan Türk ressamlar arasında Taner Ceylan da yer alıyor.